Kraska: już ponad 150 lekarzy z Ukrainy chce pracować w Polsce
Ponad 150 lekarzy z Ukrainy zgłosiło się do pracy w polskich systemie ochrony zdrowia. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że prośby te są szybko rozpatrywane i pozytywnie zweryfikowany personel już pracuje w miejscach, gdzie są uchodźcy. Główną barierą w ich zatrudnianiu pozostaje język.

Wiceminister Kraska we wtorek 5 kwietnia na antenie Polskiego Radia przekonywał, że procedury dopuszczające uchodźców do pracy w naszym systemie ochrony zdrowia zostały uproszczone i takie zgłoszenia są szybko rozpatrywane. Jak zaznaczył, dokumenty poświadczające uprawnienia medyków są przeważnie wiarygodne.
Ukraińscy lekarze w polskim systemie - problemem pozostaje bariera językowa
Wiceminister przypomniał, że jeszcze na początku pandemii COVID-19 wprowadzony został uproszczony tryb zatrudniania lekarzy i do tej pory wydano około 1,8 tys. pozwoleń na pracę dla osób z Ukrainy, Białorusi i z innych krajów, a od rozpoczęcia wojny w Ukrainie chęć pracy w naszym systemie złożyło 150 ukraińskich medyków.
- Dziś ze względu na barierę językową staramy się ukraińskojęzyczną kadrę lekarską kierować do opieki nad uchodźcami. Bo ważne, żeby lekarze z Ukrainy pracowali w tych miejscach, gdzie są ich rodacy. Kontakt językowy dla pacjenta jest bardzo ważny, szczególnie w kontekście dzieci – wskazał Kraska, tłumacząc, że ukraińscy pracownicy są kierowani do miejsc, gdzie przebywają osoby ich narodowości.
Jak wyjaśnił, udzielanie świadczeń medycznych uchodźcom w ich ojczystym języku umożliwia zebranie dokładnego wywiadu i postawienie trafnej diagnozy, ale również pozytywnie wpływa na stan psychiczny pacjentów.
Z przekazanych przez wiceministra danych wynika, że w naszych szpitalach przebywa ponad 2 tys. osób narodowości ukraińskiej, z czego tysiąc to dzieci.
Kursy języka polskiego dla medyków z Ukrainy
Jak zaznaczył, resort zdrowia organizuje też kurs języka polskiego – czysto medycznego, co ma ułatwić pracę także z polskimi pacjentami lekarzom cudzoziemcom.
- W naszym systemie od dłuższego czasu jest też obecna znacząca populacja personelu medycznego z Ukrainy, dzięki temu ta bariera językowa za ich pośrednictwem w różnych placówkach jest mniejsza. Wiemy, że wiele szpitali zatrudniło też tłumaczy, co także ułatwia kontakt językowy i przyjmowanie do pracy ukraińskich medyków. Dlatego te bariery językowe powinny szybko znikać – komentował.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Od 1 kwietnia zmiany w przyznawaniu warunkowego prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty
Prawnicy o wykonywaniu zawodu przez lekarzy i pielęgniarki z Ukrainy: jest uzasadnione sytuacją
Źródło: Puls Medycyny