Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 będzie dalej funkcjonował
Wydłużone zostanie funkcjonowanie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Projekt rozporządzenia skierowano 2 grudnia do ogłoszenia.

To kolejne wydłużenie działania rejestru. W kwietniu 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Pierwotnie określono, iż rejestr tworzy się na okres 12 miesięcy.
Przyczyną przedłużenia funkcjonowania rejestru - epidemia
Rzeczywistość pokazała, iż okres ten jest nieadekwatny. W kwietniu 2021 rozporządzenie znowelizowano, zakładając, że rejestr będzie funkcjonował do 31 grudnia 2021.
Teraz w projekcie rozporządzenia zapisano przedłużenie jego funkcjonowania do 31 grudnia 2022 r. "Zasadność dalszego prowadzenia rejestru wynika z panującej w dalszym ciągu epidemii" – wskazano w uzasadnieniu.
Utrzymanie rejestru – jak wyjaśniono - przyczyni się do lepszej kontroli potencjalnych ognisk zakażenia i pozwoli na długoterminową obserwację chorych po wypisie z oddziału intensywnej terapii lub ze szpitala.
Skuteczne zwalczanie pandemii
Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po ogłoszeniu. Wskazany termin – jak zaznaczono – podyktowany jest potrzebą pilnego wprowadzenia projektowanych rozwiązań i jak najszybszego przedłużenia podstawy prawnej możliwości gromadzenia i analizy danych, pozwalających na skuteczniejsze zwalczanie epidemii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Paszport covidowy: jak pobrać, jak długo jest ważny, gdzie obowiązuje
Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 będzie zawierał więcej danych
Źródło: Puls Medycyny