Paszport covidowy: jak pobrać, jak długo jest ważny, gdzie obowiązuje

KM, Źródło: gov.pl, PAP
opublikowano: 22-06-2021, 13:58
aktualizacja: 21-07-2021, 07:32

Unijny Certyfikat COVID (UCC), czyli tzw. paszport covidowy ułatwiający podróżowanie po krajach Unii Europejskiej można pobrać m.in. w aplikacji mObywatel lub Internetowym Koncie Pacjenta. Certyfikaty przysługują zaszczepionym, ozdrowieńcom i osobom z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna

Czym jest tzw. paszport covidowy

Unijny Certyfikat COVID (UCC), zwany potocznie paszportem covidowym (inne stosowane nazwy to: zielony paszport, paszport szczepienny, zielony certyfikat, cyfrowy certyfikat, unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19), będzie obowiązywać od 1 lipca 2021 r. w całej Unii Europejskiej oraz krajach , które przystąpią do programu – np. w Islandii, Norwegii, Lichtenstein. Na razie system działa m.in. w Polsce, Chorwacji, Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Niemczech i we Włoszech.

Paszport jest dla służb granicznych dowodem, że jego okaziciel posiada odporność przeciwko SARS-CoV-2 lub nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego. Dzięki temu podróżny uniknie obowiązku odbycia kwarantanny lub przejścia dodatkowego testu i będzie mógł swobodnie podróżować po całej Unii Europejskiej, aczkolwiek już teraz coraz więcej krajów Europy łagodzi warunki wjazdu dla turystów z Polski.

Kto może otrzymać paszport covidowy

Paszporty covidowe wydawane są dla trzech grup:

  • osób zaszczepionych przeciwko COVID-19,
  • ozdrowieńców po COVID-19,
  • osób z negatywnym wynikiem testu w kierunku COVID-19, przy czym akceptowane są dwa rodzaje testów: molekularne (PCR, NAAT, LAMP) i antygenowe. Lista testów antygenowych uznawanych przez państwa członkowskie znajduje się na stronie: covid-19_rat_common-list_en.pdf (europa.eu).

Różnice między tymi trzema grupami (statusami) dotyczą przede wszystkim czasu obowiązywania paszportu covidowego. W każdym kraju UE mogą obowiązywać też inne zasady związane z danym statusem.

Warto wiedzieć

Aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do krajów Unii Europejskiej można znaleźć na stronie https://reopen.europa.eu/pl.

Jak długo ważny jest paszport covidowy

  • W Polsce paszport szczepionkowy jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przeciw COVID-19.
  • W przypadku ozdrowieńców paszport jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2.
  • W przypadku negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa certyfikat jest ważny tylko przez 48 godzin.

Polska za w pełni zaszczepione przeciwko SARS-CoV-2 uznaje te osoby, które przyjęły już dwie dawki preparatu, jeżeli wymaga tego producent, jednak osoby, które otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, również mogą pobrać certyfikat do swojej aplikacji mObywatel - są kraje, w których certyfikat jest akceptowany już po pierwszej dawce szczepionki.

Zaszczepiłem się przeciw COVID-19: jak pobrać Unijny Certyfikat COVID-19

Paszport covidowy dla zaszczepionych można wygenerować od 21 czerwca w aplikacji mObywatel. Certyfikaty są nieodpłatne, formą domyślną jest forma cyfrowa, jednak każdy może otrzymać wydruk certyfikatu u swojego lekarza POZ. Certyfikat można także pobrać w formacie PDF w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) - certyfikat w tej formie nadaje się zarówno do prezentacji na urządzeniach mobilnych, jak i do wydruku.

Jak pobrać paszport covidowy w aplikacji mObywatel? Wystarczy pobrać aplikację w sklepie Google Play lub App Store, uruchomić ją, dodać dokument (na pulpicie aplikacji "Dodaj dokument" lub "Dodaj swój pierwszy dokument"). Od tego momentu certyfikat można okazywać bez dostępu do internetu. Certyfikat zawiera kod QR z podpisem cyfrowym, chroniącym przed sfałszowaniem, przy czym dane osobowe posiadacza certyfikatu nie są przetwarzane, ponieważ nie jest to konieczne do weryfikacji podpisu cyfrowego.

Certyfikat zawiera także zdjęcie z dowodu osobistego, co ma przyspieszyć weryfikację, np. podczas kontroli granicznej.

Żeby wyświetlić szczegóły certyfikatu w aplikacji, należy rozwinąć sekcję „Dodatkowe dane”. Dane, które zawierają więcej informacji zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej (w krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej).

Jak pobrać paszport szczepionkowy dla dziecka

W przypadku dzieci certyfikat jest dostępny z konta rodzica/opiekuna dziecka na stronie pacjent.gov.pl. Należy każdorazowo sprawdzać regulacje obowiązujące w kraju, do którego podróżujemy, ponieważ mogą się one różnić np. jeśli chodzi o wiek dziecka, od którego wymaga się testu na obecność koronawirusa.

WAŻNE

Aby skorzystać z UCC w aplikacji mObywatel, należy posiadać polskie obywatelstwo oraz ważny dowód osobisty. Obcokrajowcy lub osoby bez ważnego dowodu osobistego mogą poprosić o wydruk certyfikatu swojego lekarza POZ. Jeśli mają nadany numer PESEL i korzystają z Profilu Zaufanego, mogą pobrać certyfikat korzystając z mojeIPK / IKP (strona https://pacjent.gov.pl).

Więcej informacji o Unijnym Certyfikacie COVID można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/mobywatel/unijny-certyfikat-covid.

Wakacyjne podróże: do których krajów można wjechać bez testów i świadectw szczepień przeciw COVID-19

Chorwacja

Jadąc do Chorwacji z Polski, trzeba przedstawić negatywny wynik testu antygenowego (wykonanego do 48 godz. przed wjazdem) lub PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) albo świadectwo szczepień bądź pozytywny wynik testu udowadniający przejście zakażenia w poprzedzającym wizytę półroczu. Do kraju mogą również wjechać osoby, które przyjęły tylko pierwszą dawkę szczepionki (musiało to nastąpić na 22 do 42 dni przed wjazdem w przypadku preparatów Pfizera i Moderny lub na 22 do 84 dni, gdy szczepiliśmy się substancją AstraZeneca). Bez żadnych dokumentów sanitarnych granicę mogą przekroczyć dzieci poniżej 12 lat. Przy wjeździe należy wypełnić formularz lokalizacyjny, by skrócić tę procedurę można go wcześniej wypełnić online.

Hiszpania

Wybierając się do Hiszpanii, polscy turyści nie muszą okazywać żadnych certyfikatów sanitarnych. Przed podróżą trzeba jednak wypełnić w internecie formularz, po wykonaniu tej czynności otrzymamy kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz po przylocie do Hiszpanii.

Cypr

Udając się na Cypr, turyści z Polski nie muszą okazywać zaświadczeń zdrowotnych, są jednak zobowiązani do wypełnienia (w przeciągu 48 godz. przed wylotem) internetowego formularza lokalizacyjnego.

Bez dodatkowych warunków, takich jak przedstawianie testów czy przechodzenie kwarantanny można także pojechać z Polski do Rumunii, Czech, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej i na Litwę.

Grecja

Do Grecji turyści z Polski mogą wjechać, przedstawiając negatywny wynik testu antygenowego na obecność koronawirusa (sprzed maksymalnie 48 godz.) lub badania PCR (nie starszego niż sprzed 72 godz.). Zamiast testu można też okazać zaświadczenie o ukończeniu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 (od ostatniej dawki muszą minąć dwa tygodnie) albo dokument potwierdzający przejście infekcji (pozytywny wynik testu wykonanego od 30 do 180 dni przed podróżą). Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 12. roku życia. Przybywający do Grecji mogą być poddawani wyrywkowym badaniom na obecność SARS-CoV-2. Wszyscy podróżni, niezależnie od wieku, muszą wypełnić dostępny online formularz lokalizacyjny. Należy to zrobić najpóźniej do północy (czasu greckiego, godz. 23 w Polsce) dnia poprzedzającego przekroczenie granicy. Po uzupełnieniu formularza turyści otrzymają pocztą elektroniczną kod QR, który należy okazać na granicy.

Bułgaria

Podróżując do Bułgarii z Polski, należy udowodnić negatywny wynik testu (badanie antygenowe sprzed maksymalnie 48 godz. lub test PCR wykonany nie wcześniej niż 72 godz. przed wjazdem), przyjęcie szczepionki lub przechorowanie COVID-19. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 12 lat.

Turcja

Od urlopowiczów z Polski udających się do Turcji wymaga się przedstawienia negatywnego wyniku badania PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) lub antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.). Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6 lat, a także osoby, które przeszły pełen cykl szczepień (musi minąć 14 dni od ostatniego zastrzyku) lub przeszły infekcję. Przed lotem do Turcji należy także wypełnić cyfrowy formularz podróży (trzeba to uczynić w przeciągu 72 godz. przed wylotem) oraz papierowy formularz lokalizacyjny.

Egipt

Turyści udający się do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 lat. Zwalnia z niego również świadectwo przejścia pełnego cyklu szczepień (od podania ostatniej dawki musi minąć 14 dni).

Portugalia

Lecąc do Portugalii, polscy turyści muszą przedstawić negatywny wynik badania antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.) lub PCR (wykonanego w przeciągu 72 godz. przed przybyciem). Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które posiadają Unijny Certyfikat Covid potwierdzający zaszczepienie lub przejście infekcji. Nie dotyczy do dzieci poniżej 12. roku życia. Wszyscy pasażerowie lecący do Portugalii muszą również wypełnić przed podróżą dostępny online formularz lokalizacyjny.

Włochy

Do Włoch urlopowicze z Polski mogą wjechać, okazując negatywny wynik testu antygenowego lub PCR (wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przekroczeniem granicy). Zamiast niego można się wylegitymować certyfikatem potwierdzającym szczepienie (muszą minąć dwa tygodnie od ostatniej dawki) lub przejście infekcji (w ciągu ostatnich 6 miesięcy). Te wymagania nie dotyczą dzieci poniżej 6. roku życia. Wjazd do Włoch trzeba też zarejestrować na internetowej platformie.

Prawo w medycynie
Newsletter przygotowywany przez radcę prawnego specjalizującego się w zagadnieniach prawa medycznego
ZAPISZ MNIE
×
Prawo w medycynie
Wysyłany raz w miesiącu
Newsletter przygotowywany przez radcę prawnego specjalizującego się w zagadnieniach prawa medycznego
ZAPISZ MNIE
Administratorem Twoich danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska). Klauzula informacyjna w pełnej wersji dostępna jest tutaj

Słowenia

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem opublikowanym przez władze Słowenii od 15 lipca 2021 warunkiem wjazdu do Słowenii jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID. Warunek ten będzie od 15 sierpnia 2021 r. dotyczył również osób podróżujących tranzytem i w transporcie międzynarodowym.

Niemcy

Podróżując do Niemiec z Polski drogą lądową nie trzeba przedstawiać testów, świadectw szczepień ani przechodzić kwarantanny. Jednak lecąc do tego kraju samolotem, przed wejściem na pokład należy przedstawić negatywny wynik testu antygenowego, wykonanego najwcześniej 48 godz. przed podróżą lub PCR, nie starszego niż sprzed 72 godz. Temu obowiązkowi nie podlegają dzieci do 6. roku życia. Wylatując do Niemiec z Polski zamiast testu można okazać świadectwo szczepień lub test potwierdzający przejście infekcji. WAŻNE: Nie ma możliwości podróży tranzytowej przez Niemcy, jeżeli wracamy do Polski z obszaru o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami koronawirusa.

Malta

Na Maltę urlopowicze z Polski mogą polecieć, przedstawiając Unijny Certyfikat Covid potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień przeciwko COVID-19. Osoby bez takiego zaświadczenia, nawet te, które przeszły infekcję lub mają aktualny negatywny test, będą kierowane na 14-dniową, płatną z własnej kieszeni, kwarantannę. Świadectwo szczepień jest wymagane od podróżnych, którzy skończyli 12. rok życia. Nie muszą go okazywać dzieci poniżej 5 lat. Towarzyszące zaszczepionym rodzicom dzieci w wieku 5-11 lat oraz osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą poddać się szczepieniom, unikną kwarantanny pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR sprzed maksymalnie 72 godz.

Francja

Do Francji podróżni z Polski mogą wjechać, okazując świadectwo przejścia pełnych szczepień przeciwko COVID-19 (muszą minąć co najmniej dwa tygodnie od ostatniego zastrzyku dwudawkową szczepionką albo cztery tygodnie od przyjęcia jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson). Zamiast tego certyfikatu można też okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego przeprowadzonego w przeciągu 72 godz. przed kontrolą. Dzieci poniżej 11 lat nie potrzebują żadnych zaświadczeń. Wszyscy przekraczający francuską granicę muszą ponadto wypełnić deklarację o stanie zdrowia.

Słowacja

Od 9 lipca na Słowacji obowiązują nowe zasady wjazdu wjazdu cudzoziemców oraz Słowaków wracających z zagranicy. Sprowadzają się one do ułatwienia podróży dla osób zaszczepionych oraz obowiązkowej minimum pięciodniowej kwarantanny dla osób niezaszczepionych. Warunkiem wjazdu na Słowację jest także wypełnienie formularza on-line. Z tego obowiązku zwolnione są osoby poniżej 12 lat oraz osoby podróżujące przez Słowację tranzytem. Istotna jest definicja osób w pełni zaszczepionych, którymi w myśl nowych przepisów są osoby, u których upłynęło 14 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki lub szczepionki jednodawkowej. Osoby, które otrzymały tylko jedną dawkę, traktowane będą jako zaszczepione tylko do 9 sierpnia 2021 r. Później pierwsza dawka uznawana będzie tylko u ozdrowieńców.

Podróżni wjeżdżający na Słowację w ramach tranzytu mają na przejazd 8 godzin i mogą zatrzymywać się tylko na stacjach benzynowych. Kierowcy muszą respektować trasy wyznaczonych korytarzy tranzytowych.

Tunezja

Od 1 lipca 2021 r. warunkiem wjazdu na terytorium Tunezji jest okazanie testu PCR z kodem QR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wyjazdem. Dotyczy to również osób zaszczepionych jak i ozdrowieńców. Do 9 lipca 2021 r. wjeżdżający do Tunezji w ramach zorganizowanych grup turystycznych, którzy otrzymali pełną szczepionkę i posiadają stosowne zaświadczenie z kodem QR, są zwolnieni z okazania negatywnego wyniku testu RT-PCR. O 1 lipca w Tunezji, w ramach walki z rozprzestrzeniającą się pandemią COVID-19, obowiązuje też godzina policyjna w godzinach 20:00–5:00.

Izrael

Od 16 lipca 2021 r. został wprowadzony dla osób przybywających do Izraela obowiązek kwarantanny trwającej 24 godziny albo do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronowirusa (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). Dotyczy to wszystkich podróżnych (w tym również osób posiadających zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu wydane przez ministerstwo zdrowia Izraela).

Podróżni przybywający do Izraela z tzw. „krajów czerwonych” (tj. o najwyższym ryzyku zachorowania na COVID-19) oraz osoby nieposiadające zaświadczenia o szczepieniu lub wyzdrowieniu wydanego przez ministerstwo Zdrowia Izraela są zobowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Okres ten może zostać skrócony do 7 dni po otrzymaniu 2 negatywnych wyników testów PCR na obecność koronawirusa.

Do Rumunii, Czarnogóry, Albanii i Macedonii Północnej turyści z Polski mogą wjechać bez przedstawiania żadnych zaświadczeń sanitarnych.

WIĘCEJ aktualnych informacji dla podróżujących po Europie i innych kontynentach można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

Warto wiedzieć. Kanada otwiera granice, ale tylko dla w pełni zaszczepionych

Od 9 sierpnia Kanada otworzy granice dla w pełni zaszczepionych Amerykanów, a od 7 września – dla innych zaszczepionych podróżnych – poinformował rząd w poniedziałek (19 lipca). Uznawane będą tylko szczepionki dopuszczone do użytku w Kanadzie.

Granice Kanady, zamknięte od marca 2020 r. dla turystów i wizyt rodzinnych, zostaną otwarte od 9 sierpnia 2021 r. dla Amerykanów i osób posiadających prawo stałego pobytu w USA zaszczepionych preparatami dopuszczonymi do użytku w Kanadzie. Następnie, od 7 września, łagodzenie obostrzeń będzie dotyczyć zaszczepionych podróżnych z innych krajów, „pod warunkiem, że sytuacja epidemiczna w kraju pozostanie sprzyjająca” - sprecyzowano w rządowym komunikacie. W pełni zaszczepieni podróżni nie będą musieli poddawać się kwarantannie, natomiast pozostanie obowiązek testu PCR przed wylotem do Kanady. Po przylocie testy PCR, obecnie obowiązkowe dla wszystkich pasażerów, będą wykonywane losowo.

Również od 9 sierpnia dla podróżnych przylatujących do Kanady zniesiony zostanie obowiązek przebywania przez trzy dni w autoryzowanym przez rząd hotelu w oczekiwaniu na wyniki testu po przylocie.

W znoszeniu obostrzeń jest wyjątek. Kanada do przynajmniej 21 sierpnia nadal nie będzie przyjmować samolotów z Indii ze względu na obawy przed wariantem Delta, zaś pasażerowie przylatujący z Indii z przesiadkami muszą posiadać ważny test wykonany w kraju przesiadki. (PAP)

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce: ile osób się zaszczepiło?

Rzecznik MZ: Nie ma obowiązku dokumentowania, że jest się osobą zaszczepioną

Certyfikaty covidowe: aplikacja weryfikująca już dostępna

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.