Krajewska: nadzór rynku farmaceutycznego to gwarancja bezpieczeństwa. GIF i policja zdają egzamin
Akcja, w wyniku której rozbito gang zajmujący się nielegalnym obrotem lekami, pokazała, jak skutecznie współpracuje GIF z policją – mówi minister Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny. - Pionizacja Inspekcji zwiększyłaby i tak już efektywny nadzór nad podmiotami zajmującymi się obrotem lekami.

Ewa Krajewska odniosła się do brawurowej akcji Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), Biura Spraw Wewnętrznych Policji (BSWP) oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF), pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, efektem której było zatrzymanie 9 osób, w tym 2 funkcjonariuszy zaangażowanych w nielegalny obrót lekami.
W trakcie przeszukań, w których uczestniczyli inspektorzy GIF, policjanci zabezpieczyli kilkaset opakowań z produktami leczniczymi, podrobione recepty, pieczątki i urządzenia służące do ich podrabiania, telefony komórkowe oraz nośniki danych informatycznych.
Akcja to dowód na skuteczną współpracę pomiędzy GIF a policją
– Takie sytuacje dowodzą, jak istotna jest rola skutecznego nadzorcy rynku farmaceutycznego. Mówimy o aptekach – miejscach, w których zatrudnieni są farmaceuci będący przedstawicielami zawodu zaufania publicznego i mający rękojmię należytego prowadzenia apteki. Skandaliczne praktyki w postaci nielegalnego obrotu lekami przez apteki mogące stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pacjentów są jak chwasty w systemie – powinny być szybko wychwytywane, usuwane z systemu i skutecznie karane - podkreśliła minister Ewa Krajewska.
Szefowa Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zwróciła uwagę, że akcja, w wyniku której rozbito gang zajmujący się nielegalnym obrotem lekami, pokazała skuteczność współpracy pomiędzy instytucjami państwowymi.
– GIF od początku był w kontakcie z wojewódzkimi inspektorami z Poznania i Łodzi. Z uzyskanych informacji wynika, że wobec aptek, przeciwko którym toczy się postępowanie, zostały już wydane decyzje unieruchamiające przez właściwe WIF [wojewódzki inspektorat farmaceutyczny - red.], zgodnie z kompetencjami I instancji - zaznaczyła.
Pionizacja inspekcji farmaceutycznej pilnie potrzebna
Jednocześnie minister Krajewska odniosła się do konieczności przeprowadzenia procesu pionizacji Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.
– Niewątpliwie, efektywnie przeprowadzona pionizacja, w wyniku której WIF podlegałyby nie tylko merytorycznie, ale również organizacyjnie Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu, przyczyniłby się do zwiększenia skutecznego nadzoru nad podmiotami zajmującymi się obrotem lekami - wyjaśniła.
Dodała: - Najważniejszym celem działalności PIF jest bezpieczeństwo pacjentów. Zreorganizowana inspekcja to sprawniejsza inspekcja. Sprawniejsza inspekcja to większa gwarancja ochrony zdrowia i życia pacjentów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nielegalny obrót lekami - gang mógł pozyskać 730 kg leków o czarnorynkowej wartości ponad 2,6 mln zł
Źródło: Puls Medycyny