Koroner w Polsce. NRL: mogą pojawić się spory kompetencyjne
Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej, na aprobatę zasługuje wprowadzenie do porządku prawnego instytucji koronera. Zwraca jednak uwagę, że obecne zapisy prawne mogą prowadzić do sporów kompetencyjnych.

Naczelna Rada Lekarska wydała stanowisko w sprawie projektu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz projektu ustawy – przepisy wprowadzające ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z zapisami ww. dokumentów, “pozytywnie ocenia zamiar systemowego uregulowania w jednym akcie prawnym problematyki objętej szeroko rozumianym prawem pośmiertnym” - czytamy w oświadczeniu.
Koroner: NRL za wprowadzeniem do porządku prawnego tej instytucji
Zdaniem NRL na aprobatę zasługuje w szczególności podjęcie próby uporządkowania zagadnień związanych ze stwierdzaniem i dokumentowaniem zgonów oraz wprowadzenie do porządku prawnego instytucji koronera.
NRL pozytywnie ocenia też zamiar zastąpienia papierowej karty zgonu jej elektronicznym odpowiednikiem i przetwarzania przez uprawnione podmioty danych z kart zgonu, wystawionych i wprowadzonych do systemu „P1”, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
“Pojawiają się jednak obawy, czy szczegółowe rozwiązania techniczne w tym zakresie zostały właściwie zaprojektowane i przygotowane” - zastrzeżono w oświadczeniu.
Dodano, że ponadto niektóre przepisy projektowanej ustawy budzą zastrzeżenia i wątpliwości. Dlatego też Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłosiło uwagi szczegółowe do przepisów zawartych w Dziale II projektu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Koroner w Polsce. NRL: mogą się pojawić spory kompetencyjne
NRL wskazała m.in., że srt. 7 ust. 2 projektowanej ustawy, określający podmioty uprawnione do stwierdzania zgonu, w większości przypadków pozwoli na ustalenie i wezwanie właściwej osoby. Jednak projektowane brzmienie tego przepisu może też prowadzić do sporów kompetencyjnych.
“Mogą bowiem zaistnieć sytuacje, gdy na podstawie art. 7 ust. 2 projektowanej ustawy uprawnionych będzie dwóch lekarzy np. zadeklarowany przez zmarłego lekarz POZ i lekarz udzielający świadczeń zdrowotnych w podmiocie innym niż podmiot leczniczy, w którym zgon ma być stwierdzony” - zawróciła uwagę NRL.
W jej ocenie niewystarczający wydaje się przy tym przepis art. 7 ust. 2 pkt 6 projektu ustawy określający właściwość koronera. Jak wskazała Rada, ma on bowiem stwierdzać zgon wyłącznie w przypadkach innych niż wskazane w pkt 1 - 4 oraz gdy osoby wskazane w pkt 1 - 4 mają wątpliwości co do określenia przyczyny zgonu. W ocenie NRL należałoby więc dodać przepis, który rozstrzygałby zasady ustalania osoby właściwej do stwierdzenia zgonu w tego rodzaju sytuacjach kolizyjnych.
“Proponujemy zobowiązanie koronera do podjęcia czynności również w każdym przypadku zaistnienia sporu o właściwość pomiędzy podmiotami uprawnionymi do dokonania tej czynności” - wskazano.
Ponadto przepis ten w pkt 1 wymaga wprowadzenia zmian o charakterze redakcyjnym.
“Proponujemy nadanie art. 7 ust. 2 pkt 1 następującego brzmienia: „1) lekarz podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń opieki zdrowotnej u świadczeniodawcy wskazanego przez osobę, której zgon ma być stwierdzony, w deklaracji wyboru, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 1050), w przypadku, w którym zgłoszenie znalezienia zwłok nastąpiło w miejscu i czasie udzielania świadczeń przez tego świadczeniodawcę określonych w umowie o udzielanie świadczeń gwarantowanych w rodzaju podstawowa opieka” - czytamy w oświadczeniu.
Wszystkie uwagi NRL do ww. projektów ustaw dostępne są stronie NIL.
Źródło: Puls Medycyny