Komisja Zdrowia negatywnie o senackich poprawkach do nowelizacji ustawy o kwalifikacji do szczepień
Senackie poprawki zgłoszone do nowelizacji ustawy dotyczącej kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19 nie uzyskały 30 marca poparcia sejmowej Komisji Zdrowia. Oprócz lekarzy do tych szczepień kwalifikować mają zatem przedstawiciele zawodów medycznych wymienieni w odpowiednim rozporządzeniu ministra zdrowia, a nie wpisani do ustawy, jak przyjął Senat.
Komisja Zdrowia zajmowała się we wtorek (30 marca) pięcioma poprawkami zaproponowanymi przez Senat do nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Żadna z nich nie uzyskała poparcia większości, co oznacza, że komisja nie będzie rekomendować ich przyjęcia na plenarnym posiedzeniu Sejmu, który będzie je we wtorek procedował.
Nowelizacja zmierza do tego, aby w przypadku pandemii do kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19, oprócz lekarza, byli uprawnieni także przedstawiciele innych zawodów medycznych. Senat w jednej z poprawek (nr 2) wpisał, że będą to obok lekarzy również lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci lub diagności laboratoryjni. Szczególne wymogi, jakie będzie musiał spełniać w tym zakresie fizjoterapeuta lub diagnosta laboratoryjny, miały być określone dodatkowo w przepisach wykonawczych.
Jednak sejmowa komisja nie będzie rekomendować takiej zmiany Sejmowi. Uczestnicząca w komisji wiceminister zdrowia Anna Goławska wytłumaczyła, że w projekcie nowelizacji ustawy zakładano, że wydane będzie w tym celu rozporządzenie, w którym będą określone dokładnie osoby, które będą kwalifikowały do szczepień.
"Jest to zdecydowanie bardziej elastyczne rozwiązanie w trakcie epidemii, gdzie na bieżąco musimy reagować i uzgadniać różne rozwiązania. W związku z czym nie rekomendujemy wpisania wprost do ustawy wymienionych zawodów medycznych" - uzasadniła wiceminister.
Równocześnie dodała, że będą to "na tę chwilę" lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy i ratownicy medyczni.
Z kolei nad poprawkami 1 oraz 3-5 komisja głosowała łącznie. Jedna z nich zakładała poszerzenie tytułu nowelizowanej ustawy. Inne doprecyzowywały m.in. termin obowiązywania zawartych w nowelizacji zapisów.
Dotyczą one przedłużenia obowiązywania aktualnych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. sieci szpitali, do końca 2021 r., z przesunięciem terminu kolejnej kwalifikacji na 1 października 2021 r. Uściślono, że wykaz ten obowiązywać będzie od 1 stycznia 2022 roku.
Rozpatrywanie poprawek senackich do nowelizacji planowane jest na wtorek (30 marca).
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Klaudia Torchała (PAP)