Jakie choroby zakaźne powodują powstanie obowiązku hospitalizacji? Jest nowe rozporządzenie
Jakie choroby zakaźne i zakażenia powodują powstanie obowiązku hospitalizacji, określono w rozporządzeniu opublikowanym w Rządowym Centrum Legislacji. Regulacja uwzględnia zmiany w zakresie sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz zmiany związane ze zniesieniem obowiązkowego kierowania na izolację.

Chodzi o Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji. Dokument pojawił się w piątek (25 marca) w RCL z adnotacją "skierowanie aktu do ogłoszenia".
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia określono:
- choroby zakaźne i zakażenia powodujące powstanie obowiązku hospitalizacji oraz obowiązki lekarza lub felczera w przypadku podejrzenia lub rozpoznania takich zakażeń lub chorób;
- organ, któremu jest przekazywana informacja o obowiązkowej hospitalizacji danej osoby;
- obowiązki szpitala w przypadku samowolnego opuszczenia szpitala przez osobę podlegającą obowiązkowej hospitalizacji;
- choroby zakaźne powodujące powstanie obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego oraz okresy obowiązkowej kwarantanny.
W rozporządzeniu uwzględniono zmianę sytuacji stanu epidemiologicznego skutkującą zmniejszeniem gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz jego agresywności, co przyczyniło się również do zmniejszenia liczby osób hospitalizowanych. Dlatego za zasadne resort zdrowia uznaje odstąpienie od rozwiązań szczególnych, dedykowanych wyłącznie zachorowaniom na COVID-19, i stosowanie w tych przypadkach ogólnych zasad postępowania.
Wprowadzono również przepis przejściowy stanowiący, że osoby odbywające w dniu wejścia w życie rozporządzenia izolację, izolację w warunkach domowych lub kwarantannę odbywają ją na dotychczasowych zasadach.
Którzy chorzy podlegają obowiązkowej hospitalizacji?
1. osoby chore na gruźlicę w okresie prątkowania oraz osoby z uzasadnionym podejrzeniem o prątkowanie;
2. osoby zakażone lub chore oraz podejrzane o zakażenie lub zachorowanie na:
- błonicę,
- cholerę,
- dur brzuszny,
- dury rzekome A, B, C,
- dur wysypkowy (w tym choroba Brill-Zinssera),
- dżumę,
- Ebolę (EVD),
- wysoce zjadliwą grypę ptaków u ludzi (HPAI), w szczególności spowodowaną szczepami H7 i H5,
- ospę prawdziwą,
- ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis) oraz inne ostre porażenia wiotkie, w tym zespół Guillaina-Barrégo,
- tularemię,
- wąglik,
- wściekliznę,
- wirusowe gorączki krwotoczne, w tym żółtą gorączkę,
- zakażenia biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi wywołującymi zespoły ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARI) lub innej niewydolności narządowej, w szczególności: bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS), zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS),
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 28 marca 2022 r.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Flisiak o zniesieniu obostrzeń: nie rezygnowałbym z izolacji, a maseczki zalecałbym osobom z grup ryzyka
Prof. Zajkowska o znoszeniu obostrzeń: to nie koniec pandemii
Źródło: Puls Medycyny