Jak rozpoznać PIMS - możliwe objawy, zalecane badania laboratoryjne
Jak rozpoznać PIMS - możliwe objawy, zalecane badania laboratoryjne
Nawet bezobjawowy COVID-19 może prowadzić do PIMS, a ujemny wywiad rodzinny w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 nie zwalnia z zachowania czujności - mówi lek. Łukasz Durajski.

Lek. Łukasz Durajski, specjalizujący się w dziedzinie pediatrii w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, na podstawie własnej praktyki przedstawia przypadek dziecka z powikłaniami po COVID-19.
PIMS u 7-letniego dziecka - przypadek kliniczny
7-letni chłopiec trafił do mnie z powodu utrzymującego się od 8 tygodni kaszlu. Wcześniej był leczony objawowo, co przyniosło pewną poprawę.
Wywiad i badanie przedmiotowe
W wywiadzie: suchy i męczący kaszel, pojawiający się raczej w ciągu dnia, rzadziej w nocy. Dwa tygodnie wcześniej trwający kilka dni epizod gorączkowy. Brak innych objawów infekcyjnych. Kilka razy kaszel był tak silny, że prowadził do wymiotów.
W badaniu przedmiotowym brak niepokojących objawów. Osłuchowo bez zmian.
Wywiad rodzinny bez obciążeń. W rodzinie nie było też zachorowań na COVID-19. Najbliższe otoczenie dziecka zaszczepione dwiema dawkami. Wywiad objawowy w kierunku infekcji górnych dróg oddechowych również ujemny.
Wyniki badań diagnostycznych
Podczas pierwszej wizyty zaleciłem wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia i wykładniki stanu zapalnego) oraz RTG płuc. Po tygodniu mama z dzieckiem zgłosiła się do mnie ponownie. Badanie radiologiczne ujawniło obecność zmian zapalnych na płucach. Wyniki badań laboratoryjnych były w normie. Zdjęcie radiologiczne płuc skonsultowałem z radiologiem, który zasugerował, że zmiany są przetrwałe. Ocenił, że zajęte jest 70 proc. miąższu płucnego.
Diagnostyka pogłębiona
Zleciłem wykonanie badania stężenia przeciwciał w kierunku krztuśca i COVID-19. Badanie wykazało obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Nie wiadomo, kiedy dziecko przebyło COVID-19. Przebieg choroby musiał być u niego bezobjawowy.
Skierowałem pacjenta na konsultację kardiologiczną. Chłopiec, poza zmianami na płucach, ma drobne zmiany pozapalne w mięśniu sercowym, które zostały ujawnione w badaniu echokardiograficznym serca.
Czym jest PIMS - dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19
Dzieci rzadziej niż dorośli zarażają się COVID-19, a jeśli zachorują, choroba często przebiega bezobjawowo lub łagodnie. Jednak może pojawiać się u nich zespół objawów po przejściu COVID-19, który czasami prowadzi do ciężkich powikłań.
Dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19 (paediatric inflammatory multisystem syndrome associated with COVID-19, PIMS) to powikłanie po przebyciu tej choroby. Pojawia się on średnio po miesiącu od przechorowania COVID-19. O ile ciężki COVID-19 jest najczęściej udziałem dzieci z chorobami współistniejącymi, np. otyłością, chorobami serca, płuc, o tyle na PIMS zapadają dzieci bez innych schorzeń. Najwięcej zachorowań jest wśród dzieci szkolnych, w przedziale wiekowym 6-10 lat.
PIMS polega na uogólnionym stanie zapalnym, który uszkadza różne tkanki i narządy w organizmie dziecka. Typowe objawy PIMS to wysoka gorączka i cechy uszkodzenia różnych narządów. U dzieci w Polsce PIMS najczęściej manifestuje się: wysypką, zapaleniem spojówek, ale i również objawami ze strony przewodu pokarmowego, jak biegunka, wymioty czy bóle brzucha. U części pacjentów z PIMS dochodzi do trwałego powikłania, jakim są tętniaki tętnic wieńcowych, znane z choroby Kawasakiego. Po ostrej fazie choroby dzieci wymagają obserwacji przez co najmniej 6 tygodni. Jeżeli w tym czasie nie stwierdzi się tętniaków, to pojawienie się ich w późniejszym okresie wydaje się niemożliwe. Niemniej odległe następstwa PIMS nie są do końca znane.
Warto pamiętać, że PIMS może dotyczyć pacjentów bezobjawowych, co pokazuje omawiany przypadek.
Możliwe objawy PIMS: od kaszlu i wysokiej gorączki po porażenie nerwów
Podejrzenie PIMS należy wysunąć wtedy, gdy występują:
- wysoka gorączka powyżej 38,5 st. C — podstawowe kryterium rozpoznania PIMS;
- objawy ze strony układu oddechowego: kaszel, duszność i ból w klatce piersiowej, ból gardła, cechy zapalenia płuc, płyn w opłucnej;
- objawy ze strony przewodu pokarmowego: biegunka, wymioty i bóle brzucha (bardzo często), nierzadko z towarzyszącymi objawami otrzewnowymi;
- objawy ze strony skóry i błon śluzowych: wysypka, zapalenie spojówek (białka oczu stają się przekrwione, bez wydzieliny), obrzęk dłoni i stóp, powiększone węzły chłonne;
- objawy kardiologiczne: wstrząs, cechy zapalenia mięśnia sercowego (ujawnione w badaniu echokardiograficznym lub w badaniach laboratoryjnych), zaburzenia rytmu serca, tętniaki tętnic wieńcowych, płyn w osierdziu;
- objawy ze strony nerek: cechy ostrego uszkodzenia nerek, bezmocz lub skąpomocz;
- objawy ze strony układu nerwowego: silny ból głowy, apatia, drażliwość, nadmierna senność, niechęć do jedzenia, nietypowe zachowanie, cechy aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, niedowłady lub porażenia nerwów obwodowych.
Objawy PIMS pojawiają się stopniowo; w pierwszych dniach zazwyczaj dominują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. U części chorych może dochodzić do niewydolności wielonarządowej.
Kryteria diagnostyczne w PIMS - wskaźniki z badań krwi
W przypadku PIMS obserwuje się:
- wysokie wskaźniki: CRP, prokalcytoniny, OB, fibrynogenu, LDH, D-dimerów, ferrytyny;
- limfopenię;
- różnego stopnia niedokrwistość;
- hipoalbuminemię;
- hiponatremię;
- wysokie stężenie markerów uszkodzenia serca: BNP lub NT-proBNP, troponiny lub troponiny T.
Zalecane analizy krwi - badania laboratoryjne dla pacjentów z podejrzeniem PIMS
- morfologia krwi;
- grupa krwi;
- gazometria;
- badania mikrobiologiczne: posiew krwi (pobrany dwukrotnie), przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2, inne w zależności od wskazań klinicznych;
- wykładniki stanu zapalnego: CRP, prokalcytonina, OB, ferrytyna, LDH;
- koagulologia: INR, APTT, fibrynogen, D-dimery;
- pozostałe badania biochemiczne: sód, potas, trójglicerydy, CK, NT-proBNP (lub BNP), troponina I, amylaza, lipaza, kreatynina, mocznik, AST, ALT, GGTP, bilirubina, albuminy, glukoza.
PIMS - diagnostyka różnicowa
W diagnostyce różnicowej należy brać pod uwagę:
- przyczyny infekcyjne i toksyczne, w tym: posocznicę, zespół wstrząsu toksycznego;
- ostrą chorobę wirusową;
- ostre zapalenie wyrostka robaczkowego i otrzewnej;
- choroby układowe tkanki łącznej, choroby rozrostowe, nieswoiste zapalenia jelit.
Co trzeba wiedzieć o PIMS - podsumowanie
- PIMS to rzadkie powikłanie COVID-19. Im większa jest zapadalność na COVID-19 w społeczeństwie, tym więcej jest zachorowań na PIMS wśród dzieci.
- Fale PIMS występują po falach COVID-19, a odstęp między nimi wynosi ok. 3-6 tygodni.
- U podłoża PIMS leży dysregulacja układu odpornościowego następująca w okresie ok. 4 tygodni po przebyciu zakażenia SARS-CoV-2.
- Rozpoznanie opiera się na spełnieniu kryteriów klinicznych i laboratoryjnych, po wykluczeniu innych przyczyn.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Miesiąc po fali COVID-19 uderza fala PIMS
Źródło: Puls Medycyny
Nawet bezobjawowy COVID-19 może prowadzić do PIMS, a ujemny wywiad rodzinny w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 nie zwalnia z zachowania czujności - mówi lek. Łukasz Durajski.
Diagnostyka PIMSWysoka gorączka powyżej 38,5 st. C to podstawowe kryterium rozpoznania PIMS.iStock
Dostęp do tego i wielu innych artykułów otrzymasz posiadając subskrypcję Pulsu Medycyny
- E-wydanie „Pulsu Medycyny” i „Pulsu Farmacji”
- Nieograniczony dostęp do kilku tysięcy archiwalnych artykułów
- Powiadomienia i newslettery o najważniejszych informacjach
- Papierowe wydanie „Pulsu Medycyny” (co dwa tygodnie) i dodatku „Pulsu Farmacji” (raz w miesiącu)
- E-wydanie „Pulsu Medycyny” i „Pulsu Farmacji”
- Nieograniczony dostęp do kilku tysięcy archiwalnych artykułów
- Powiadomienia i newslettery o najważniejszych informacjach