Ile razy można chorować na COVID-19? Oto, co wiemy na ten temat
W 2020 roku reinfekcje COVID-19 uznano za rzadkie. Podobnie w 2021 roku ryzyko ponownego zachorowania oceniono jako niskie. Ale w 2022 roku już tak nie jest. W miarę pojawiania się coraz większej liczby wariantów koronawirusa, reinfekcje wydają się coraz bardziej powszechne.

Brytyjscy naukowcy odkryli, że ryzyko reinfekcji podczas fali omikronowej było ośmiokrotnie wyższe niż podczas zeszłorocznej fali zakażeń wariantem Delta.
– Nie zdziwiłbym się, gdybyśmy zaobserwowali, że ludzie zarażają się częściej niż raz w roku - powiedział dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta Joe Bidena, w wywiadzie dla NBC News. Jednocześnie dodał, że COVID-19 prawdopodobnie w końcu stanie się tylko zjawiskiem sezonowym, takim jak grypa.
Eksperci są zgodni, że reinfekcje są możliwe nawet u osób, które już zostały zakażone lub tych, którzy mają aktualne szczepienia. Koronawirus SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, nie jest pod tym względem wyjątkowy.
- Inne rodzaje koronawirusów, które powodują przeziębienie, mogą również ponownie zarażać - powiedział Fauci. Ale te reinfekcje mogą pojawiać się co dwa lub trzy lata, ponieważ wirusy nie ulegają zbyt częstym zmianom.
Niestety nie jest tak w przypadku SARS-CoV-2, a zwłaszcza szybko ewoluujących podwariantów omikronowych, które są doskonałe w omijaniu wytworzonej odporności.
Eksperci twierdzą, że nie da się dokładnie określić, ile razy dana osoba może zostać ponownie zakażona. Zależy to od siły odpowiedzi immunologicznej, a także od tego, czy została niedawno zaszczepiona - wskazała dr Julie McElrath, dyrektor wydziału szczepionek i chorób zakaźnych w Fred Hutchinson Cancer w Seattle.
Ale jest też dobra wiadomość. Za każdym razem, gdy dana osoba jest narażona na kontakt z wirusem, jej odpowiedź immunologiczna jest silniejsza.
Źródło: nbcnews.com
ZOBACZ TAKŻE: Prof. Szuster-Ciesielska: spodziewane są reinfekcje subwariantem BA.2 Omikronu
Prof. Szczeklik: zakażenia w wyniku reinfekcji są zwykle łagodniejsze
Źródło: Puls Medycyny