Ile nowych leków trafiło do refundacji w onkologii w 2021 r.?
W 2021 r. udało się wprowadzić do refundacji 32 cząsteczki w nowych wskazaniach. To więcej niż w poprzednich latach. Cały czas pracujemy nad kolejnymi programami lekowymi w onkologii. Mam nadzieję, że przyszły rok nie będzie gorszy niż ten - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

W 2020 r. w onkologii wprowadzono do refundacji 27 cząsteczek, podobnie w 2019 r.
- Niezależnie od pandemii pracowaliśmy nad tym, aby dostępność do leków była właściwa i prawidłowa. Uważam, że zrobiliśmy bardzo dużo. W 2021 r. w onkologii udało się wprowadzić do refundacji 32 cząsteczki w nowych wskazaniach. Ten wzrost jest niewielki, ale jest - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Leki refundowane w onkologii w 2021 r. - nowotwory ginekologiczne
Wiceszef MZ przekazał, że w nowotworach ginekologicznych udało się znacząco zmienić program lekowy. Do refundacji wprowadzono lek olaparib jako leczenie podtrzymujące w pierwszej linii u pacjentek z zaawansowanym rakiem jajnika, jajowodu oraz pierwotnym rakiem otrzewnej.
- Pracujemy nad uruchomieniem kolejnego leku, także w tym zakresie - zapewnił Maciej Miłkowski.
Z kolei chore na zaawansowanego raka szyjki macicy zyskały dostęp do leku bewacyzumab.
- Nastąpił także postęp w profilaktyce. Od 1 listopada wprowadziliśmy pierwszą szczepionkę przeciw HPV - Cervarix - która jest refundowana w 50 proc. Aktualnie procedujemy drugą szczepionkę przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego - Gardasil - przekazał wiceminister zdrowia.
Leki refundowane w onkologii w 2021 r. - rak płuca
W 2021 r. pacjenci z niedrobnokomórkowym rakiem płuca z ekspresją PD-L1 < 50 proc. zyskali możliwość terapii skojarzonej (pembrolizumabu z chemioterapią). Chorzy z niedrobnokomórkowym rakiem płuca zyskali także możliwość leczenia ozymertynibem w I linii.
Do refundacji trafił również lek durwalumab, stosowany u chorych na miejscowo zaawansowanego, nieoperacyjnego niedrobnokomórkowego raka płuca, do leczenia konsolidującego po jednoczasowej radiochemioterapii.
Od 1 lipca 2021 roku polscy chorzy z zaawansowanym, nieoperacyjnym niedrobnokomórkowym rakiem płuca mogą liczyć na nowe leczenie z wykorzystaniem cząsteczki atezolizumab [w l linii leczenia - przyp. red.].
Pojawiły się także trzy inne leki dla pacjentów z zaawansowanym niedrobnokmórkowym rakiem płuca: brygantynib, dakomitynib oraz lorlatynib.
- Pacjenci z rakiem płuca są więc dosyć mocno zaopiekowani. Oczekujemy, że w przyszłym roku będziemy mogli zrefundować dabrafemid - wskazał Maciej Miłkowski.
Leki refundowane w onkologii w 2021 r. - nowotwory skóry
Wiceminister zdrowia przekazał, że razem z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Rutkowskim, kierownikiem Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków NIO-PIB, intensywnie pracował nad programem lekowym w zakresie czerniaka i innych nowotworów skóry.
- Negocjacje z firmami trwały około roku, ale leczenie czerniaka skóry zostało przygotowane zgodnie z europejskimi wytycznymi - wyjaśnił Maciej Miłkowski.
- Do czerniaka dołączyły dwie mniejsze grupy nowotworów skóry. Od 1 maja 2021 roku do refundacji w ramach programu lekowego trafił awelumab w leczeniu raka z komórek Merkla. Z kolei pacjenci z rakiem kolczystokomórkowym skóry zyskali do leku cemiplimab - dodał.
Leki refundowane w onkologii w 2021 r. - hematoonkologia
- W dziedzinie hematoonkologii było największe zapotrzebowanie na nowoczesne terapie i najwięcej nowoczesnych i skutecznych leków się pojawiło - wyjaśnił wiceminister zdrowia.
W 2021 r. na liście refundacyjnej znalazł się m.in. lek wenetoklaks stosowany w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL). Dostęp do nowych leków uzyskali także pacjenci ze szpiczakiem plazmocytowym czy chorzy na agresywną mastocytozę układową.
W Polsce od 2021 r. jest refundowana także terapia CAR-T u pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną z komórek B u pacjentów do 25. roku życia (którzy są oporni na leczenie lub mają drugi bądź kolejny nawrót choroby, i którzy spełniają kryteria włączenia do programu).
CZYTAJ TEŻ: Terapia CAR-T: sukces refundacyjny i... kolejne wyzwania
Ponadto w 2021 r. nastąpiły zmiany w leczeniu raka wątrobowokomórkowego, raka jelita grubego i raka tarczycy, a także raka piersi.
- Cały czas pracujemy nad kolejnymi programami lekowymi w onkologii. Mam nadzieję, że przyszły rok nie będzie gorszy niż ten - podsumował Maciej Miłkowski.
Na podstawie wystąpienia wygłoszonego podczas konferencji “Onkologia 2021 - podsumowanie roku” (grudzień 2021).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dostęp do nowoczesnego leku poprawił sytuację chorych na raka wątrobowokomórkowego
Źródło: Puls Medycyny