EMA rozszerza działania ws. niedoborów lekowych
Europejska Agencja Leków podejmuje działania mające na celu zapobieganie niedoborom lekowym oraz zwalczanie tych braków, które już istnieją. W planach jest m. in. zachęcanie państw członkowskich UE do uelastycznienia przepisów regulacyjnych.

16 marca 2023 r. odbyło się posiedzenie Zarządu Europejskiej Agencji Leków. Jego członkowie obradowali m. in. nad rozwiązaniami, które mogą zapobiegać niedoborom lekowym w państwach członkowskich UE.
EMA zachęca państwa członkowskie do zmian w przepisach regulacyjnych
W celu zapobiegania niedoborom lekowym, Wykonawcza Grupa Sterująca EMA ds. Niedoborów i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych (MSSG) zachęca państwa członkowskie UE do rozważenia elastyczności przepisów krajowych, aby umożliwić dystrybucję leków, które mogą nie być dopuszczone do obrotu w niektórych państwach.
EMA podejmuje także działania mające na celu ścisłe monitorowanie krytycznych niedoborów lekowych w UE. Chodzi np. o braki amoksycyliny. Organy regulacyjne UE spotkały się z głównymi stronami zaangażowanymi w łańcuch dostaw amoksycyliny, aby zapewnić wsparcie w celu zwiększenia mocy produkcyjnych.
EMA kontra braki antybiotyków. Są plany na kolejny sezon
Grupa ds. Niedoborów i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych planuje także działania dot. łagodzenia niedoborów antybiotyków w następnym sezonie jesienno-zimowym. EMA we współpracy z Urzędem Komisji Europejskiej ds. Reagowania na Sytuacje Kryzysowe i Gotowości (DG HERA) będzie współpracować z kluczowymi producentami w celu omówienia zdolności produkcyjnych i prognoz popytu na wybraną grupę krytycznych antybiotyków.
Niedawno działania rozpoczął nowy organ wykonawczy EMA, Grupa Sterująca Niedoborami Wyrobów Medycznych. Będzie ona koordynować pilne działania związane z podażą i popytem na krytyczne wyroby medyczne w sytuacjach zagrożenia zdrowia publicznego. Grupie przewodniczyć będą Karl Broich, szef niemieckiego Federalnego Instytutu ds. Leków i Wyrobów Medycznych oraz Emer Cooke, dyrektor wykonawcza EMA.
ZOBACZ TAKŻE: Przegląd prawodawstwa farmaceutycznego UE. Byliniak: to szansa dla europejskiego rynku
Źródło: Puls Medycyny