EMA: 3-4 miesiące wystarczą na zatwierdzenie nowych szczepionek przeciw wariantowi Omikron
Europejska Agencja Leków jest w stanie zatwierdzić szczepionki przeciw Covid-19 dostosowane do nowego wariantu koronawirusa - Omikron - w ciągu trzech-czterech miesięcy - zadeklarowała szefowa EMA Emer Cooke w Parlamencie Europejskim.

EMA: nie wiemy, czy będą potrzebne nowe szczepionki przeciwko Omikron
Szefowa EMA w trakcie wtorkowego wystąpienia w Parlamencie Europejskim tłumaczyła, że na razie jeszcze nie wiadomo, czy producenci szczepionek przeciw Covid-19 będą musieli dostosować swoje preparaty w związku z pojawieniem się wariantu Omikron.
Zapewniła też, że Europejska Agencja Leków (EMA) przygotowywała się na taką ewentualność. Dlatego - w ocenie Cook - EMA jest w stanie zatwierdzić szczepionki przeciw Covid-19 dostosowane do nowego wariantu w ciągu trzech-czterech miesięcy.
Przedstawicielka EMA wyjaśniła również, że nawet jeśli nowy wariant stanie się bardziej rozpowszechniony, szczepionki, które mamy obecnie, będą nadal zapewniać ochronę.
Branża farmaceutyczna już pracuje nad nowym preparatem
Tymczasem dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna Stephane Bancel w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Financial Times" przewiduje, że istniejące na rynku szczepionki przeciw Covid-19 będą miały znacznie niższą efektywność wobec wariantu Omikron.
Bancel ostrzega, że wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek, dostosowanego do specyfiki Omikronu, zajmie miesiące. Jak powiedział, jest to spowodowane tym, że 32 z 50 mutacji, jakie charakteryzują Omikron, występują w obrębie białka kolczastego wirusa, które umożliwia mu infekowanie komórek. Według szefa Moderny sytuację pogarsza gwałtowne rozprzestrzenianie się Omikronu w RPA.
Zarówno Moderna, jak i Pfizer są w trakcie opracowywania nowej szczepionki, która uwzględnia najnowszy szczep koronawirusa.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ministerialny zespół zajmie się nową mutacją Omikron
Omikron stawia na nogi gigantów farmaceutycznych. Praca nad nową szczepionką już trwa
Źródło: Puls Medycyny