Eksperci: nowa terapia na przewlekłą białaczkę limfocytową wyjątkowo skuteczna
aktualizacja: 18-06-2018, 16:57
W trakcie 23. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego (EHA), który odbył się w Sztokholmie przedstawiono wyniki badania MURANO. Potwierdziły one skuteczność leku wenetoklaks w eliminowaniu komórek nowotworowych z organizmu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL).
Cierpiących na CLL uczestników badania MURANO podzielono na dwie grupy. W jednej w ramach terapii zastosowano wenetoklaks w połączeniu z rytuksymabem. Druga grupa została poddana standardowemu leczeniu immunosupresyjnemu - bendamustynę z rytuksumabem. W przypadku badanych z pierwszej we krwi i w szpiku kostnym u 62 proc. z nich wykrywano mniej niż jedną komórkę białaczkową na 10 tys. prawidłowych białych krwinek. Był to o cztery razy lepszy wynik niż ten uzyskany z grupie drugiej. 83 proc. pacjentów leczonych wenetoklaksem i rytuksymabem dobre wskaźniki zdrowotne utrzymały się średnio jeszcze przez 13,8 miesięcy po zakończeniu podawania leków.

Gdy w szpiku kostnym i we krwi liczba komórek nowotworowych spada poniżej jednej komórki na 10 tys. zdrowych leukocytów - wówczas mówi się o niewykrywalnej minimalnej chorobie resztkowej. Pacjenci, u których uda się tę chorobę wyeliminować mają o wiele lepsze rokowania, dłuższe są w ich przypadku okresy remisji. Wenetoklaks jest jednym z najefektywniej działających leków, które są stosowane do walki z chorobą resztkową.
„Wyeliminowanie minimalnej choroby resztkowej rodzi nadzieję, iż układ odporności poradzi sobie z pozostałymi komórkami białaczkowymi i przynajmniej u niektórych pacjentów doprowadzi to do wyleczenia. Jednak w przewlekłej białaczce limfocytowej jest to na razie wielkie marzenie. Póki co uważa się, że jest to choroba nieuleczalna” – skomentował wyniki badania MURANO prof. nadzw. dr hab. n. med. Krzysztof Jamroziak, kierownik Oddziału Chorób Układu Chłonnego Kliniki Hematologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Wenetoklaks odblokowuje w komórkach CLL apoptozę – naturalny proces obumierania, pozwalający eliminować z organizmu te chore i uszkodzone. W badaniu MURANO wenetoklaks stosowano jedynie przez dwa lata. Obecnie pacjenci są obserwowani m.in. pod kątem tego, czy i jak szybko dojdzie do nawrotu choroby.
W Polsce lek na razie nie jest dostępny z powodu braku finansowania, ale w Ministerstwie Zdrowia trwają negocjacje mogące zdecydować o jego refundacji
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ostatnie lata zmieniły przebieg naturalny szpiczaka plazmocytowego
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP