Dr Paweł Grzesiowski o opłacie za szczepienia przeciwko COVID-19: ludzie nie szanują dobrodziejstwa, jakim są darmowe szczepionki
Zdaniem dra Pawła Grzesiowskiego dyskusja o odpłatności za szczepienia przeciwko COVID-19 mogłaby wywołać społeczną dyskusję o ich zasadności i pośrednio zachęcić do szybszego zaszczepienia się.
Przez media przetacza się obecnie dyskusja o odpłatności za szczepienia przeciwko COVID-19. Jak informowała prof. Magdalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która doradza rządowi w ramach działalności Rady Medycznej, takie rozwiązanie jest brane pod uwagę, aby skłonić do szczepień osoby, które do tej pory tego nie zrobiły.
- Rozważane są różne opcje. Powiem szczerze, że sam w pewnym momencie poddałem taką myśl pod dyskusję – powiedział dr Paweł Grzesiowski na antenie TOK FM. - Chodziło mi o to, by sprowokować dyskusję na ten temat. Wiele osób bagatelizuje problem pandemii i szczepień, nie zauważając, że szczepienia to dobrodziejstwo. Niestety, wiele osób nie szanuje darmowych dobrodziejstw”.

Jego zdaniem jednak, choć mógłby tu zadziałać psychologiczny mechanizm – jeśli coś jest deficytowe, chcę to mieć – nie może to być rozwiązaniem problemu zbyt wolnego tempa szczepień.
„W tej chwili mamy trzytygodniowe zapasy szczepionek, a chętnych jest jak na lekarstwo” – dodał.
Odpłatność miałaby zresztą nie obowiązywać wszystkich (np. osób obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19) – jeśli w ogóle zostałaby wprowadzona.
Według informacji przekazanych przez resort zdrowia 1 lipca, w Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest blisko 13,3 mln osób, wykonano w sumie 29,2 mln szczepień, z czego ponad 340 tys. w ciągu ostatniej doby. WIĘCEJ statystyk dot. szczepień: Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce: ile osób się zaszczepiło?
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Marczyńska: Czwarta fala COVID-19 jest pewna, uderzy najprawdopodobniej wczesną jesienią
Źródło: TOK FM
Źródło: Puls Medycyny