Czy wyrok TK miał wpływ na podejście Polaków do rodzicielstwa? [SONDAŻ]
Prawie połowa ankietowanych Polaków uważa, że ubiegłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i wynikające z niego zaostrzenie prawa aborcyjnego zmniejszyło u Polaków chęć posiadania dzieci - wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Ankietowani zostali zapytani o to, czy ich zdaniem orzeczenie TK i zaostrzenie prawa aborcyjnego miało wpływ na decyzję Polaków o posiadaniu dzieci.
Czy wyrok TK miał wpływ na podejście Polaków do rodzicielstw? [SONDAŻ]
Blisko połowa badanych (45,5 proc.) uważa, że orzeczenie TK zmniejszyło u Polaków chęć posiadania dzieci. Czterech na dziesięciu ankietowanych uważa, że wyrok nie miał żadnego wpływu na podejście Polaków do rodzicielstwa.
Na zmniejszenie chęci posiadania dzieci wskazały przede wszystkim osoby z najmłodszej grupy wiekowej (18-29 lat), które mieszkają w największych miastach (powyżej 250 tys. mieszkańców) i uczą się lub studiują.
Prawo aborcyjne - większość ankietowanych Polaków chce jego zmiany
Ponad 40 proc. ankietowanych (42,8 proc.) - najwięcej z badanej grupy - uważa, że prawo dotyczące dopuszczalności aborcji w Polsce powinno być zmienione. Niemal 12 procent badanych (11,8 proc.) jest przeciwnego zdania.
Ankietowani byli też pytani o to, kiedy ich zdaniem aborcja powinna być dopuszczalna. Zdecydowana większość badanych (92,3 proc.) uważa, że aborcja powinna być dozwolona, gdy ciąża zagraża życiu matki dziecka, a niemal 90 procent (87,5 proc.), gdy ciąża zagraża jej zdrowiu.
3/4 badanych (77,2 proc.) jest zdania, że aborcja powinna być dopuszczalna, gdy zagrożone jest zdrowie dziecka. Odsetek zwolenników takiego rozwiązania rośnie, gdy badania byli pytani o konkretne zagrożenia dla dziecka.
85,1 proc. uważa, że aborcja powinna być dopuszczalna, gdy na podstawie badań medycznych wiadomo, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami (gdy z tej odpowiedzi wyłączy się zespół Downa odsetek zwolenników aborcji spada do 82,3 proc.).
86,5 proc. osób uznaje, że powód, dla którego aborcja powinna być dopuszczalna to sytuacja, w której ciąża jest wynikiem kazirodztwa.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Aborcje w Polsce: w roku 2020 wykonano 1076 zabiegów. Większość z powodu upośledzenia płodu
Szpital w Pszczynie ws. śmierci ciężarnej: lekarze kierowali się przepisami prawa
Będą zmiany w projekcie ustawy "Za życiem". Wdówik o “sformatowaniu” lekarzy i terminie prac
Źródło: Puls Medycyny