Czy MZ walczy skutecznie z otyłością? Minister jest zadowolony
Leczenie otyłości to obszar, z którego jestem bardzo zadowolony. W ciągu ostatnich lat udało się wdrożyć naprawdę wiele rozwiązań pomagających Polakom walczyć z nadwagą – przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski, a wśród osiągnięć resortu wymienia uruchomienie portalu o dietach. Co z farmakoterapią?

O tym, jakim problemem jest otyłość w Polsce i jakimi działaniami wspierającymi redukcję nadmiernej masy ciała może pochwalić się MZ, mówił 8 lutego minister zdrowia Adam Niedzielskie na Forum Organizacji Pacjentów.
Szef MZ przekonywał, że pacjenci chorzy na otyłość są dobrze zaopiekowani, co jak podkreślił, napawa go zadowoleniem. – W ciągu ostatnich lat udało się wdrożyć naprawdę wiele rozwiązań wspierających Polaków w “walce” z otyłością – przekonywał minister Niedzielski i podkreślał, że resort zdrowia aktywnie stara się odpowiadać na wyzwanie, jakim staje się wzrost masy ciała naszego społeczeństwa.
Jak MZ wspiera odchudzanie Polaków?
Przyznał, że resort zdrowia obserwuje, jak ten problem narasta i dane po okresie pandemii są „zatrważające”. – Przyrost wskaźnika BMI widzimy w poszczególnych grupach wiekowych. Niestety, także wyraźnie w grupie dzieci. To pokazał m.in. raport Instytutu Matki i Dziecka dotyczący populacji 11-latków. Otyłość jest pomostem do wielu innych schorzeń takich jak: nadciśnienie, które jest obserwowane już u dzieci, cukrzyca czy choroby onkologiczne. Dlatego dbanie o prawidłowe BMI Polaków jest ważnym elementem opieki koordynowanej, która jest wdrażana do POZ - wskazał Niedzielski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Farmakologiczne leczenie otyłości: redukcja wagi nawet o 25 proc. w rok. Doniesienia z ADA 2022
Jak zaznaczył minister, z tego powodu w podstawowej opiece zdrowotnej w ramach koordynacji opieki poszerzono zespół terapeutyczny o dietetyka. Szef MZ podkreślił, że wcześniej MZ uruchomiło kilka inicjatyw, które mają pomagać w walce z nadmierną masą ciała, w tym m.in. portal diety NFZ. W ocenie Niedzielskiego ten robi “fantastyczną robotę”.
– To, co ludzie uzyskiwali chodząc płatnie na konsultacje do dietetyków, mogę teraz w prosty i bezpłatny sposób otrzymać korzystając z portalu. I tam pacjent dostaje dietę dostosowaną do swoich potrzeb bezpłatnie. Ta inicjatywa skupiła uwagę całego rynku dietetycznego, nawet specjaliści, którzy płatnie udzielali takich porad, mieli o to pretensje – komentował.
Lekcje z gotowania “orężem” w walce z otyłością
Dodał, że oprócz tego uruchomiono centrum dietetyczne online, które działa przy Państwowym Zakładzie Higieny, gdzie również każdy może bezpłatnie skorzystać z potrzebnych konsultacji dietetycznych.
Minister przypomniał też o inicjatywach skierowanych do dzieci, jak lekcje o gotowaniu i lekcje o zdrowiu organizowanych w szkołach w ramach godziny wychowawczej.
“Genialne posunięcie” - opłata cukrowa
W ocenia ministra Niedzielskiego genialnym posunięciem, przekładającym się w dalszej perspektywie na redukcją masy ciała Polaków było wprowadzenie opłaty cukrowej. – Obserwujemy istotne spadki konsumpcji z napojów słodzonych, w reakcji na wprowadzenie tej opłaty. Jestem ministrem, który się cieszy z tego, że nie ma wpływu z opłaty cukrowej, albo te są zdecydowanie poniżej zakładanego planu. One oczywiście miały zasilać NFZ, ale cieszy, że wprowadzenie tej opłaty istotnie wpłynęło na konsumpcję tych towarów – wyjaśniał minister.
Kompleksowe leczenie nie tylko dla pacjentów z otyłością olbrzymią?
Dodał: – Kolejnym rozwiązaniem dedykowanym walce z otyłością jest kompleksowa opieka specjalistyczna w bariatrii, czyli tam, gdzie leczymy otyłość olbrzymią. Tu również pacjent ma zapewnioną koordynację leczenia od wstępnego wywiadu po rehabilitację zabiegową przez kilka miesięcy po zabiegu.
– Tu mamy więc cały schemat leczenia finansowany przez NFZ. W tej chwili zaś przygotowujemy podobny program dla osób nie z otyłością olbrzymią, ale jednak będących powyżej normy – przekazał.
Jak podsumował, ostatnie lata przyniosły odpowiedź na potrzeby Polaków w tym zakresie. – Aczkolwiek zastrzegam, że wobec problemu, z jakim się mierzymy, to cały czas można mieć poczucie, że jest przestrzeń do zrobienia więcej – podsumował.
W trakcie spotkania minister Niedzielski nie wskazał, czy resort zdrowia przygląda się farmakoterapii w leczeniu otyłości, chociaż pod koniec zeszłego raku na taką możliwość wskazywał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Eksperci: otyłość zagraża stabilności systemu opieki zdrowotnej
Leczenie otyłości “opłaca się” nie tylko pacjentom. W końcu i u nas to zauważono
Źródło: Puls Medycyny