Coraz więcej POZ-ów chce realizować opiekę koordynowaną. Ale wciąż są zastrzeżenia
Na ponad 2400 podmiotów należących do Federacji Porozumienie Zielonogórskie około 500 już podpisało umowy. Dane szacunkowe wskazują, że kolejnych 200 placówek czeka na jej podpisanie. Oznacza to, że wkrótce ok 1/3 placówek POZ zrzeszonych w Federacji podpisze umowy w zakresie opieki koordynowanej.

– Medycyna rodzinna weszła w aktywną fazę zmian, których mamy zaszczyt być liderem – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Aż 1/3 wszystkich placówek należących do Federacji złożyła wnioski i chce wdrażać opiekę koordynowaną. Po trudnych miesiącach negocjacji w tym zakresie osiągnęliśmy wiele, jednak nie spoczywamy na laurach. Mamy jasno określone cele, ale klarują nam się też pewne trendy w zakresie zmian w POZ. Będziemy się nimi dzielić.
– Liczba placówek chętnych do wdrożenia programu jest imponująca, choć jednocześnie nie dziwi – mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji. – Włożyliśmy mnóstwo pracy najpierw w negocjacje na temat warunków, a następnie w rozmowy z przedstawicielami placówek o wszelkich aspektach związanych z koordynacją w POZ i dzieleniem się naszym doświadczeniem w tym zakresie.
Jak podkreśla FPZ, optymistyczne dane nie wykluczają jednak wielu wątpliwości, które placówki nadal mają w związku z wdrożeniem opieki koordynowanej. Jest to m.in. związane z trudnościami z pozyskaniem do współpracy specjalistów, niedoborami kadrowymi, a także ograniczeniami finansowymi w niektórych placówkach.
Źródło: https://www.federacjapz.pl/index.php?mnu=wiadomosc&id=1112
ZOBACZ TAKŻE: Opieka koordynowana w POZ: PiS dziękuje... Porozumieniu Zielonogórskiemu
POZ: do końca roku opieka koordynowana nawet w 30 proc. placówek
Źródło: Puls Medycyny