Coraz bliżej weryfikacji covidowej w pracy. Sejmowa Komisja Zdrowia poparła projekt
Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała we wtorek (11 stycznia) projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. W trakcie głosowania odrzucono większość poprawek opozycji dotyczących m.in. obowiązku szczepień dla nauczycieli i innych pracowników instytucji społecznych.

Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrywała projekt regulacji dającej pracodawcom możliwość weryfikacji szczepień przeciwko COVID-19, który wniosła do Sejmu grupa posłów PiS.
Projekt przyjęty z małymi poprawkami
Komisja przyjęła pakiet poprawek zgłoszonych przez posła Czesława Hoca, który jest współautorem omawianego projektu ustawy. Na ich mocy doprecyzowano m.in. tytuł projektu, który po zmianie brzmi: ustawa o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności w czasie epidemii COVID-19. Zagwarantowano, że pracownik uprawniony będzie do nieodpłatnego testu w kierunku SARS-CoV-2.
Poseł Hoc przekonywał, że całość zgłoszonych przez niego poprawek konsumuje poprawki zgłaszane przez posłów KO i Polska 2050 w zakresie regulacji związanych z unijnym certyfikatem covidowym i statusem ozdrowieńca.
Komisja odrzuciła zaś poprawkę, o którą postulowała Federacja Przedsiębiorców Polskich a zgłoszona została przez posła Jerzego Hardie-Douglasa, umożliwiającą pracodawcy wysłanie pracownika niezaszczepionego do czasu zaszczepienia na urlop wypoczynkowy lub bezpłatny. Chodziło o sytuacje, gdy nie ma możliwości przeniesienia takiej osoby na stanowisko, gdzie nie będzie miał kontaktu z innymi.
W trakcie głosowania przepadła też poprawka Lewicy mówiąca o powszechnym obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19 i poprawka zgłoszona przez KO i Polskę 2050 dotyczącą wprowadzenia obowiązku szczepień nauczycieli i innych pracowników instytucji społecznych. Odrzucono w trakcie głosowania wszystkie poprawki wniesione przez Konfederację, które odnosiły się głównie do odrzucenia zapisów projektu. Członek Komisji Zdrowia - poseł Grzegorz Braun - wnosił też o zmianę nazwy projektu ustawy na: "projekt ustawy o zaprowadzeniu apartheidu sanitarnego w outsourcingu pracodawców". Zostało to ostro skrytykowane przez członków komisji i odrzucone w głosowaniu.
Ostatecznie Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała cały projekt ustawy. Teraz trafi on pod najbliższe obrady plenarne, te rozpoczynają się już 12 stycznia.
Główne przesłanki projektu ustawy to:
- pracodawca będzie mógł - ale nie będzie musiał - sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony, ale za brak szczepienia nie będzie mógł karać;
- w przypadku, gdy w danym przedsiębiorstwie wszyscy pracownicy będą zaszczepieni, to nie będą go dotyczyć żadne restrykcje,
- pracownicy niezaszczepieni będą mogli skorzystać z bezpłatnych testów (ich częstotliwość ma być określona w stosownym rozporządzeniu);
- kierujący placówkami leczniczymi będą mogli wydać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia jego personelu.
Przypomnijmy, że pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., zaś 5 stycznia br. w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. Jak pisaliśmy uczestniczyli w nim jedynie przeciwnicy szczepień.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Weryfikacja covidowa. Wysłuchanie publiczne w Sejmie zdominowali antyszczepionkowcy
Brak udziału NRL w wysłuchaniu publicznym ws. weryfikacji szczepień: to był protest
Źródło: Puls Medycyny