Anafilaksja po pokarmach u niemowląt: objawy, postępowanie
Anafilaksja po pokarmach u niemowląt: objawy, postępowanie
Choć anafilaksja najczęściej dotyczy dzieci i młodzieży, to wzrost częstości anafilaksji po pokarmach obserwuje się szczególnie u niemowląt, stanowią one 3-22 proc. pacjentów z anafilaksją na SOR-ach - mówi dr hab. Aneta Krogulska, pediatra i alergolog.

Anafilaksja to reakcja potencjalnie zagrażająca życiu, charakteryzująca się nagłym początkiem, dotycząca różnych narządów i wymagająca natychmiastowej interwencji terapeutycznej. Objawy mogą być łagodne, umiarkowane lub ciężkie. Najcięższą postacią anafilaksji jest wstrząs anafilaktyczny.
– Wytyczne odnoszące się do postępowania w anafilaksji u niemowląt ukazały się w 2019 r. Opierają się one jednak głównie na danych dotyczących starszych dzieci i dorosłych. Do niemowląt odnosi się tylko część badań i jest ich zdecydowanie mniej. Rozpoznanie anafilaksji u niemowląt może nastręczać trudności, ponieważ jest to szczególna grupa pacjentów — przyznaje dr hab. n. med. Aneta Krogulska, prof. UMK, kierownik Katedry Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii UMK, Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy.
Niemowlę z anafilaksją: pacjent wysokiego ryzyka
Jak wskazuje pediatra, pacjent tak mały, jak niemowlę, jest trudniejszy do obiektywnego monitorowania ze względu na inne normy dla podstawowych funkcji życiowych, a także różny stopień współpracy. Anafilaksja może w tym przypadku manifestować się niewerbalnymi, subtelnymi objawami.
Częstość anafilaksji na pokarmy u niemowląt nie jest znana. Przyjmuje się, że średnio jest to 0,2-30 przypadków na 100 000/rok. Niemowlęta stanowią 3-22 proc. pacjentów z anafilaksją na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Obserwowano anafilaksję na pokarmy nawet już u dzieci 1-2-miesięcznych.
– Choć anafilaksja najczęściej dotyczy dzieci i młodzieży, to wzrost częstości anafilaksji po pokarmach obserwuje się szczególnie u niemowląt — mówi dr hab. Aneta Krogulska.
Zaznacza, że w ciągu ostatnich lat nastąpił aż 4-krotny wzrost częstości anafilaksji po pokarmach. Analiza jej częstości w Wielkiej Brytanii, obejmująca lata 1998-2018, wyraźnie pokazuje, że wzrost hospitalizacji z powodu anafilaksji po spożyciu pokarmów dotyczy przede wszystkim dzieci w wieku 0-4. r.ż. Zgony w tej grupie pacjentów są najniższe.
– W grupie dzieci od 0 do 4. r.ż. to jest 3 proc. W grupie dzieci w wieku przedszkolnym to jest 20 proc., a u dzieci powyżej 7. r.ż. odsetek ten sięga 45 proc. Największa częstość zgonów z powodu anafilaksji po pokarmach dotyczy dzieci w wieku nastoletnim — przytacza dane pediatra.
Jeśli chodzi o zgony niemowląt w przebiegu anafilaksji popokarmowej, to „analiza z USA, obejmująca 14 lat, do której włączono zarówno dzieci, jak i dorosłych, wykazała 24 takie zgony, ale w grupie 0-4. r.ż. ich nie odnotowano” — wyjaśnia dr hab. Aneta Krogulska.
Masło orzechowe w profilaktyce przeciwalergicznej
W ocenie ekspertki, przełomem w pracach badawczych nad alergią pokarmową było badanie kliniczne LEAP (Randomized Trial of Peanut Consumption in Infants at Risk for Peanut Allergy), którego wyniki opublikowano w 2015 r. Wykazało ono, że wczesne (4.-11. m.ż.), systematyczne spożywanie orzechów w postaci 3 łyżeczek masła orzechowego tygodniowo jest bezpieczne i wiąże się z istotnym zmniejszeniem ryzyka rozwoju alergii na orzechy ziemne u niemowląt wysokiego ryzyka.
Dzieci były oceniane następnie w 5. r.ż. Należały one do grupy wysokiego ryzyka, a więc były to dzieci z wczesnym początkiem występowania atopowego zapalenia skóry (AZS), z umiarkowanym lub ciężkim jego przebiegiem oraz dzieci z alergią na jajko. Przy czym badano dzieci, u których zmierzony w teście skórnym bąbel był mniejszy niż 5 mm.
– Po opublikowaniu badania LEAP powstały amerykańskie rekomendacje dotyczące wprowadzania pokarmów uzupełniających do diety dzieci z populacji ogólnej i grupy zwiększonego ryzyka w celu prewencji alergii, co stanowi bardzo duże osiągnięcie ostatnich lat — przypomina alergolog.
„Stężenie swoistych IgE czy wielkość bąbla w teście skórnym wskazują na ryzyko rozwoju reakcji anafilaktycznej, a nie na stopień jej ciężkości. Anafilaksja może wystąpić także przy niskim stężeniu sIgE”
![Rekomendacje dotyczące wprowadzenia orzeszków ziemnych do diety niemowląt [TABELA] Rekomendacje dotyczące wprowadzenia orzeszków ziemnych do diety niemowląt [TABELA]](https://images.pb.pl/filtered/48ac3328-fc23-4c75-b3c9-130adaf7dc59/6b0c18b7-0442-5462-838b-77ebffa4134f_w_830.png)
Nie opóźniać wprowadzania pokarmów uzupełniających w celu prewencji alergii
Zgodnie z rekomendacjami odnośnie do wprowadzania pokarmów uzupełniających do żywienia dzieci, dr hab. Aneta Krogulska wskazuje, że może to być jedzenie w domu, jedzenie pod kontrolą bądź regularna próba prowokacyjna. „Przy czym autorzy wytycznych zwracają uwagę, że u dzieci należących do grupy ryzyka należy przed wprowadzeniem orzeszków ziemnych sprawdzić stopień uczulenia”. Przypomina, że wczesne wprowadzanie orzeszków ziemnych i jajek do diety udokumentowano jako metodę prewencji rozwoju alergii na te alergeny. Natomiast dane dotyczące mleka, pszenicy czy ryb nie są już tak precyzyjne.
Czy jednak wczesne wprowadzanie pokarmów uzupełniających w celu prewencji alergii nie zwiększy ryzyka anafilaksji?
– Celem takiego postępowania jest zmniejszenie częstości alergii na pokarmy, ale zanim to nastąpi — z takim ryzykiem możemy mieć do czynienia — przyznaje alergolog.
Rok po badaniu LEAP opublikowano wyniki Health Nut Study, obejmującego grupę ponad 5 tys. australijskich niemowląt. Badacze wykazali, że ryzyko wystąpienia dodatniej próby prowokacyjnej bądź ciężkiej reakcji alergicznej po spożyciu orzeszka ziemnego jest niskie.
– Na 150 dodatnich prób prowokacyjnych anafilaksja wystąpiła tylko u 4 proc. badanych. A u dzieci z grupy mniejszego ryzyka, które miały wprowadzone orzeszki ziemne do diety w domu, to ryzyko wynosiło 0,06 proc. — informuje dr hab. Aneta Krogulska.
I dodaje, że w Australii nie zaleca się diagnostyki przed wprowadzeniem orzeszków ziemnych do diety nawet u niemowląt z grup wysokiego ryzyka, ale na świecie nadal nad tym się debatuje.
– Z badań płynie wniosek: nie powinniśmy opóźniać wprowadzania pokarmów uzupełniających do diety dzieci, takich jak orzeszki czy jajka. Oczywiście, orzeszki nie stanowią podstawowej przyczyny reakcji anafilaktycznej w okresie niemowlęcym. U dzieci w tym wieku za większość z nich odpowiada mleko i jajka. Orzeszki stają się ważniejsze u dzieci po 1. r.ż. — konkluduje ekspertka.
Objawy anafilaksji u niemowląt
Objawy anafilaksji, których niemowlę nie zgłosi:
- Ogólne: uczucie gorąca, osłabienie, lęk, uczucie zbliżającego się zagrożenia
- Skóra/błony śluzowe: świąd warg, języka, podniebienia, uszu, gardła, nosa, mrowienie ust, metaliczny posmak w ustach
- Układ oddechowy: zatkany nos, ból/drapanie gardła, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej, skrócony oddech
- Układ pokarmowy: dysfagia, nudności, ból brzucha/skurcze
- Układ sercowo-naczyniowy: osłabienie, zawroty głowy, zamglone widzenie, zaburzenia słuchu, „bicie” serca
- OUN: bóle głowy
Oznaki anafilaksji, które są trudne do interpretacji:
- Ogólne: niespecyficzne zmiany w zachowaniu, takie jak nieutulony płacz, niepokój, drażliwość, grymaszenie
- Skóra/błony śluzowe: zaczerwienienie (może występować z gorączką, hipertermią czy napadami płaczu)
- Układ oddechowy: chrypka, dysfonia (częsta po napadach płaczu), ślinienie się
- Układ pokarmowy: ulewanie (często po karmieniu), luźne stolce napadowe, silne bóle brzucha, luźne stolce
- Układ sercowo-naczyniowy: hipotensja, tachykardia
- OUN: senność, apatia (często po karmieniu)
Oznaki anafilaksji obiektywne, ale nieswoiste:
- Świąd: wypychanie języka, ciągnięcie za język, powtarzające się oblizywanie warg, lizanie rąk lub przedmiotów, pociąganie za ucho, drapanie lub wkładanie palców do uszu, pocieranie oczu
- Duszność: oddychanie brzuchem (tachypnoe), poruszanie skrzydełkami nosa
- Stridor: chrypka, zachrypnięty płacz, szczekający kaszel
- Hipotonia: senność, wiotkość, słaba kontrola głowy, trudno dobudzić dziecko, nieznośny, wycofany lub drażliwy, nieutulony płacz, bladość, cętkowanie skóry lub blada skóra, sinica wokół ust/warg lub dłoni/stóp
- Ból brzucha: biegunka, czkawka, plucie, wyginanie się w łuk, wymioty, podkurczanie nóżek
![Objawy anafilaksji u niemowląt [TABELA] Objawy anafilaksji u niemowląt [TABELA]](https://images.pb.pl/filtered/48ac3328-fc23-4c75-b3c9-130adaf7dc59/081c50f2-b0ee-58e2-b34e-df843a7255bb_w_830.png)
Postępowanie z dziećmi w stanie anafilaksji
- Jak wskazuje dr hab. Aneta Krogulska, u dzieci w stanie anafilaksji bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie — wygodnie na plecach, w pozycji półleżącej na ramieniu opiekuna.
- Lekiem I rzutu jest adrenalina nierozcieńczona w dawce 0,01 mg/kg/dawkę lub w autostrzykawce 0,15 mg (7,5-25 kg).
- Jeśli spada saturacja, należy podać tlen (8-10 l/min) przez maskę twarzową i płyny w bolusie (10-20 ml/kg w ciągu 5-10-20 min/20-30 ml/kg w ciągu 60 min).
- Do leków II rzutu zalicza się beta2-mimetyki, leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy.
- W postępowaniu długoterminowym potrzebna jest edukacja pacjenta, recepta na adrenalinę, pisemny plan postępowania i skierowanie do alergologa. Diagnostyka powinna być wykonywana najwcześniej po 4-6 tyg. od epizodu.
Podsumowanie
- Najczęstszymi przyczynami reakcji anafilaktycznych na pokarmy u niemowląt są mleko i jajka.
- Najczęstsze miejsca manifestacji klinicznej reakcji anafilaktycznych to skóra i przewód pokarmowy.
- Przebieg anafilaksji u niemowląt jest łagodniejszy, a zagrożenie anafilaksją, nawet u niemowląt z grupy ryzyka, jest małe.
- Najlepszą metodą prewencji jest wczesna ekspozycja na alergeny, a najskuteczniejszą metodą leczenia jest odczulanie, nawet w najmłodszych grupach wiekowych.
Diagnostyka różnicowa anafilaksji u niemowląt
- skóra: pokrzywka/mastocytoza, wrodzony obrzęk naczynioruchowy;
- układ oddechowy: zwężenie wrodzone (wiotkość, wady krtani) lub nabyte (aspiracja ciała obcego), ostre zapalenie krtani, tchawicy, nagłośni, zapalenie oskrzelików, astma, bezdech;
- przewód pokarmowy: zwężenie wrodzone (pylorostenoza, skręt) lub nabyte (ostry FPIES, wgłobienie, ostre zakażenie przewodu pokarmowego);
- wstrząs: septyczny, kardiogenny, hipowolemiczny;
- choroby OUN: drgawki, zaburzenia naczyniowe, zapalenie opon mózgowych;
- choroby metaboliczne;
- zatrucia: leki, rośliny;
- zespół nagłej śmierci łóżeczkowej;
- inne.
Kryteria parametrów życiowych niemowląt przy rozpoznaniu anafilaksji
- hipotensja <70 mm Hg (ciśnienie tętnicze krwi u niemowląt jest trudne do oceny, niedociśnienie występuje późno, tachykardia może być wcześniejszą oznaką);
- tachypnoe >50 oddechów/min, tachykardia >160 uderzeń/min.
Objawy reakcji alergicznych u niemowląt
Łagodne/umiarkowane:
- skóra: pokrzywka, obrzęk;
- przewód pokarmowy: świąd w jamie ustnej, ból brzucha, wymioty;
- inne: świąd oczu, nosa, uszu, wyciek z nosa, kichanie, zaczerwienienie spojówek, drażliwość, przytulanie się do opiekuna.
Ciężkie:
- układ oddechowy: obrzęk języka, chrypka, stridor, świszczący oddech, napadowy kaszel, trudności w oddychaniu, tachypnoe;
- układ sercowo-naczyniowy: hipotensja, omdlenie, bladość, wiotkość, tachykardia;
- zmiany zachowania: senność, utrata przytomności.
Na podstawie wykładu dr hab. n. med. Anety Krogulskej, prof. UMK, podczas XIV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wstrząs anafilaktyczny u dzieci nie zawsze jest prawidłowo rozpoznawany - alarmują eksperci
Źródło: Puls Medycyny
Choć anafilaksja najczęściej dotyczy dzieci i młodzieży, to wzrost częstości anafilaksji po pokarmach obserwuje się szczególnie u niemowląt, stanowią one 3-22 proc. pacjentów z anafilaksją na SOR-ach - mówi dr hab. Aneta Krogulska, pediatra i alergolog.
dr hab. n. med. Aneta Krogulska, prof. UMK, specjalista pediatrii i alergologiiArchiwum
Dostęp do tego i wielu innych artykułów otrzymasz posiadając subskrypcję Pulsu Medycyny
- E-wydanie „Pulsu Medycyny” i „Pulsu Farmacji”
- Nieograniczony dostęp do kilku tysięcy archiwalnych artykułów
- Powiadomienia i newslettery o najważniejszych informacjach
- Papierowe wydanie „Pulsu Medycyny” (co dwa tygodnie) i dodatku „Pulsu Farmacji” (raz w miesiącu)
- E-wydanie „Pulsu Medycyny” i „Pulsu Farmacji”
- Nieograniczony dostęp do kilku tysięcy archiwalnych artykułów
- Powiadomienia i newslettery o najważniejszych informacjach