Amerykanie domagają się niższych cen leków. Przełomowa decyzja Senatu być może jeszcze w tym tygodniu
Czy po latach rządowego zastoju w sprawie cen leków w USA amerykański Senat mógłby w tym tygodniu uchwalić „przełomową” ustawę umożliwiającą negocjacje cen na rynku farmaceutycznym? To się dopiero okaże, ale analitycy już prognozują, jak nowe przepisy mogłyby wpłynąć na czołowych graczy w branży.

Wśród dużych producentów leków, takie firmy jak Eli Lilly, AstraZeneca, AbbVie i Johnson & Johnson są szczególnie narażone na propozycję Senatu, umożliwiającą Medicare negocjowanie cen leków - napisali analitycy z SVB Securities w raporcie do klientów. Wszystkie te firmy sprzedają Medicare grupę lukratywnych leków onkologicznych i przeciwcukrzycowych.
Jeśli nowe regulacje zostaną uchwalone, Medicare będzie w stanie kontrolować ceny w przypadku 10 leków w 2026 r. Liczba ta wzrośnie do 60 leków do 2029 r., twierdzą analitycy.
Negocjacje cen leków w USA - na jakich zasadach?
Leki miałyby się kwalifikować do negocjacji cenowych przez Medicare po 9 lub 13 latach obecności na rynku. Ale ponieważ firmy farmaceutyczne często uzyskują znacznie dłuższe okresy wyłączności niż 9 lub 13 lat, projekt ustawy grozi znacznym zmniejszeniem dochodowej sprzedaży leków, przewidują analitycy SVB.
Zespół analityków SVB jednocześnie wskazał, że w przypadku leków stojących w obliczu utraty ochrony patentowej i konkurencji w postaci leku generycznego, Medicare nie będzie już dążyć do negocjowania cen. Jednak zdaniem analityków, przyjęcie nowych regulacji, a przez to ograniczenie zysków po stronie branży farmaceutycznej, mogłoby negatywnie wpłynąć na innowacyjność.
Większość Amerykanów popiera ustalanie cen leków
Amerykańscy politycy od lat publicznie uderzają w wysokie ceny leków, ale do tej pory rząd nie był w stanie przeprowadzić poważnej reformy, mimo że temat jest popularny wśród wyborców. W czerwcu tego roku, ankieta West Health/Gallup wykazała, że 8 na 10 Amerykanów popiera rządowe działania w zakresie ustalania cen leków i nie ma obaw związanych z zahamowaniem innowacyjności na rynku farmaceutycznym.
Źródło: Fiercepharma.com
PRZECZYTAJ TAKŻE: USA: Senat pracuje nad ustawami, które mają obniżyć ceny leków
Źródło: Puls Medycyny