80 proc. Polaków nie postrzega otyłości jako choroby
Już od 2016 r. obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost występowania nadwagi i otyłości we wszystkich grupach wiekowych. W szczególny sposób niepokoi wzrost częstości tej poważnej choroby u dzieci i nastolatków. Pod tym względem jesteśmy liderem w Europie, a na świecie zajmujemy 5. miejsce.

Otyłość stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla populacji osób chorych, ale także całego systemu opieki zdrowotnej. To choroba, która w sposób nieuświadomiony i niediagnozowany powoduje spustoszenie w organizmie, dotykając wszystkich narządów i układów. Jest to choroba poważna, przewlekła, z tendencjami do nawrotów, bez tendencji do samoistnego ustępowania. To choroba, którą trzeba leczyć.
Budowanie świadomości, walka ze stereotypami
W marcu 2021 r. zostało zarejestrowane Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości (PTLO). Rozpoczęliśmy proces budowania świadomości w zakresie zagrożeń wynikających z otyłości zarówno wśród pacjentów, jak i w środowisku lekarskim. To ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ wiemy, że aż 80 proc. Polaków nie postrzega otyłości jako choroby. W związku z tym podjęliśmy szereg działań, pokazujących, jakie zagrożenia wynikają z tej choroby o niezwykle złożonej patogenezie. Naszym celem jest także walka z negatywnymi i niesprawiedliwymi stereotypami dotyczącymi osób chorujących na otyłość.
Docieramy do coraz większej liczby mieszkańców naszego kraju, pokazując, że otyłość jest poważną chorobą, która, tak jak każde inne schorzenie przewlekłe, wymaga postępowania diagnostycznego i kompleksowej terapii. Miarą naszego sukcesu jest rosnąca liczba osób, które odwiedzają stronę kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” oraz bardzo duże zainteresowanie I Forum Leczenia Otyłości (1-2 grudnia) – pierwszej konferencji skierowanej bezpośrednio do osób chorujących na otyłość oraz ich rodzin.
Lekarze muszą wiedzieć więcej
Otyłość diagnozowana jest bardzo późno. Według danych amerykańskich, średni czas, jaki upływa do rozpoznania tej choroby, to 5 lat. W związku z tym bardzo ważne jest budowanie świadomości wśród lekarzy i stworzenie narzędzi, które przyczynią się do podniesienia ich umiejętności, wiedzy i kompetencji w tym zakresie.
Organizujemy liczne webinaria, w których uczestniczą lekarze różnych specjalności. Zbudowaliśmy także platformę edukacyjną, na którą lekarze mogą się zalogować, przejść cały szereg kursów i szkoleń potwierdzonych certyfikatami. To w przyszłości będzie służyło wskazywaniu lekarzy o najlepszych kompetencjach do leczenia tej coraz częstszej choroby.
Sukcesem PTLO jest również wydanie książki „Otyłość i jej powikłania”, która zawiera kompleksowe informacje na temat tej przewlekłej choroby oraz najczęstszych trudności diagnostycznych i terapeutycznych. Udało nam się także zorganizować I Kongres Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, w którym wzięło udział 1300 delegatów, zarówno lekarzy, jak i dietetyków, psychologów, fizjoterapeutów i farmaceutów.
W kierunku systemowych rozwiązań
Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości prowadzi też prace na rzecz zmian systemowych w zakresie leczenia tej przewlekłej choroby. Odbywaliśmy liczne rozmowy zarówno z organizatorem opieki zdrowotnej, jak i z płatnikiem w zakresie konieczności budowania systemowych rozwiązań, tak aby pacjent chorujący na otyłość mógł otrzymać kompleksową opiekę i optymalne leczenie. Głęboko wierzymy, że te działania przełożą się na realne zmiany systemowe.
Naszym sukcesem jest też przygotowanie rekomendacji Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości dla lekarzy praktyków oraz wszystkich członków zespołu terapeutycznego, opartych na aktualnym stanie wiedzy i najnowszych osiągnięciach. Cieszymy się z kolejnych możliwości terapeutycznych, z rozwoju farmakoterapii i chirurgii bariatrycznej.
Dużo się działo w tym roku, powstało dużo dobrej energii, wiele inicjatyw skierowanych do pacjentów, lekarzy i innych przedstawicieli ochrony zdrowia. Wielkim sukcesem jest integracja tych środowisk. To bardzo ważne, bo tylko praca w zespole terapeutycznym jest szansą na poprawę leczenia tej przewlekłej choroby.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Otyłość może negatywnie wpływać na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn
Otyłość i nadwaga u dzieci: ekspert o mitach i szkodliwych nawykach
Źródło: Puls Medycyny