24-latek z martwicą kości skokowej powróci do pełnej sprawności. Endoproteza naśladuje naturalny staw
24-latek z jałową martwica kości skokowej dzięki specjalnej endoprotezie powróci do pełnej sprawności. Standardowym postępowaniem w takich sytuacjach jest usztywnienie stawu - eliminowany jest ból, ale nie jest możliwe normalne i długotrwałe funkcjonowanie stawu w pełnym zakresie ruchomości.

Lekarze ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach wszczepili endoprotezę 24-letniemu pacjentowi z jałową martwicą kości skokowej. Dzięki tej rzadkiej w podobnych przypadkach operacji 24-latek powinien powrócić do pełnej sprawności - przewidują specjaliści z gliwickiego ośrodka.
Endoproteza naśladuje własny staw pacjenta
Była to pierwsza tego typu operacja przeprowadzona w gliwickim ośrodku i jedna z nielicznych w Polsce u pacjentów cierpiących z powodu jałowej martwicy kości skokowej poinformował w środę szpital.
"Standardowym postępowaniem w takich sytuacjach było usztywnienie stawu, co sprawia, że eliminujemy dolegliwości bólowe, ale powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy. Teraz udało nam się wszczepić specjalną endoprotezę dającą realną szansę na normalne i długotrwałe funkcjonowanie tego stawu w pełnym zakresie ruchomości" – wyjaśnił ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dr Andrzej Baryluk.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ortopedzi z Gliwic przeprowadzili skomplikowaną operację usunięcia nowotworu u 9-latka
Wszczepiona choremu endoproteza była doskonale dopasowana – to jedna z protez odtwarzających powierzchnię, czyli ściśle oddających warunki pracy stawu w naturalnym stanie.
"Można powiedzieć, że ona naśladuje własny staw pacjenta, odtwarzając naturalną biomechanikę stawu. Daje to nadzieję na długie i efektywne używanie takiego implantu" – powiedział dr Baryluk.
Szansa na pacjentów ze zwyrodnieniami i deformacjami pourazowymi stawu skokowego
Teraz 24-latka czeka rehabilitacja. Już w pierwszej dobie po operacji chory był pionizowany. Po dwóch tygodniach specjalny opatrunek zostanie zamieniony na ortezę, a po sześciu tygodniach pacjent powinien już chodzić z pełnym obciążeniem.
Gliwiccy ortopedzi zamierzają częściej stosować takie rozwiązanie i poszerzyć zakres wykonywanych operacji.
"Dzięki temu specjalistyczną pomoc uzyskają pacjenci, u których wystąpiły zmiany zwyrodnieniowe, deformacje pourazowe w obrębie stawu skokowego i w niektórych przypadkach wad wrodzonych" – poinformował gliwicki szpital.
Źródło: Puls Medycyny