ZZPF o szkoleniach dla farmaceutów w zakresie przeglądów lekowych. Jest petycja do ministra zdrowia
Związek Zawodowy Pracowników Farmacji stworzył petycję dotyczącą kształcenia farmaceutów w zakresie świadczenia przeglądów lekowych. “Praktyczne kształcenie do realizacji przeglądów lekowych, prowadzone przez Jednostki Akredytowane jest niezbędne, aby usługa przeglądu lekowego była efektywna dla systemu opieki zdrowotnej” - podkreślają jej autorzy.

- Kwestia kształcenia farmaceutów w zakresie realizacji przeglądów lekowych budzi w środowisku wiele kontrowersji.
- Niedawno prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska skrytykowała zapowiadaną inicjatywę stworzenia modelu kształcenia w zakresie opieki farmaceutycznej. Z kolei Związek Zawodowy Pracowników Farmacji zbiera podpisy pod petycją do ministra zdrowia, w której opowiada się za ujednoliconym trybem szkolenia farmaceutów.
Podczas niedawnej prezentacji wyników pilotażu przeglądów lekowych pojawiły się informacje o konieczności dodatkowych szkoleń dla farmaceutów chcących wykonywać takie usługi. Koordynator pilotażu, dr hab. prof. UMP Agnieszka Neumann-Podczaska wskazała, że obecnie przygotowywany jest konkretny model kształcenia farmaceutów. Przeciwna takiemu kierunkowi jest Naczelna Rada Aptekarska.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prezes NRA: próby monopolizacji kształcenia w zakresie opieki farmaceutycznej są całkowicie nieuzasadnione
Za opcją proponowaną przez koordynatorów pilotażu opowiada się Związek Zawodowy Pracowników Farmacji, który zachęca do podpisywania petycji do ministra zdrowia dotyczącej kształcenia farmaceutów w zakresie refundowanej usługi przeglądu lekowego.
W jej treści Związek odnosi się do opublikowanego niedawno przez NRA stanowiska, stwierdzając, że “wstępne wyniki pilotażu przeglądów lekowych jasno wskazują na efektywność usługi, prowadzonej według wystandaryzowanych metod opartych na doświadczeniach sprawdzonych w innych krajach takich jak Wielka Brytania, USA oraz Kanada”.
Środowisko farmaceutów jest podzielone w sprawie kształcenia
W petycji podkreślono także, że wystandaryzowana usługa przeglądu lekowego daje szansę na bezpieczną i skuteczną terapię wspieraną zarówno przez farmaceutów z aptek ogólnodostępnych, jak i szpitalnych.
“Jesteśmy przekonani, iż niezależnie od zapisów ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2021r, poz. 97), praktyczne kształcenie do realizacji przeglądów lekowych, prowadzone przez Jednostki Akredytowane jest niezbędne, aby usługa przeglądu lekowego była efektywna dla systemu opieki zdrowotnej. Jeśli chcemy funkcjonować w zakresie refundowanego koszyka świadczeń, potrzebujemy ujednoliconego kształcenia według wspólnie wypracowanego modelu na podstawie wyników pilotażu tak usługi przeglądu lekowego, jak i kolejnych usług świadczeń gwarantowanych” - podano.
ZOBACZ TAKŻE: Klaudiusz Gajewski: zadbamy o bezpieczeństwo farmaceutów w ich miejscach pracy
Źródło: Puls Medycyny