ZUS: lekarze wystawili już 100 milionów elektronicznych zwolnień lekarskich
Lekarz w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Banacha w Warszawie wystawił stumilionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA).

Lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) od 1 stycznia 2016 roku. Zwolnienia na papierowym formularzu (ZUS ZLA) mogły być wystawiane do końca listopada 2018 r. Był to okres wstępny, pilotażowy. Od 1 grudnia 2018 r. lekarze wystawiają wyłącznie zwolnienia elektroniczne.
- Od lat jesteśmy świadkami transformacji środków komunikacji i rozwoju technologicznego. Trudno już sobie wyobrazić świat bez smartfonów, maili czy internetu. Dziś szeroko rozumiana cyfryzacja to element łączący wszystkie obszary sektora usług publicznych, jak i komercyjnych. ZUS jest w awangardzie tych zmian, sukces projektu e-ZLA dobitnie o tym świadczy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA, po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego (PZ ePUAP), elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi), który ma swój profil na PUE ZUS.
Źródło: ZUS
ZOBACZ TAKŻE: Lekarze rodzinni ostro o kontrolowaniu przez ZUS zwolnień z teleporad. “Polowanie na czarownice”
Źródło: Puls Medycyny