Znamy stanowisko CMKP w sprawie zmian w specjalizacjach lekarskich
Za treść programów specjalizacji odpowiada przewodniczący zespołu ekspertów, którym jest konsultant krajowy w danej dziedzinie medycyny. Poza nim w skład zespołu wchodzą również przedstawiciele NRL, towarzystw naukowych z danej dziedziny oraz CMKP - wyjaśnia prof. Ryszard Gellert w związku z wątpliwościami, jakie pojawiły się po aktualizacji programów specjalizacji m.in. z anestezjologii i intensywnej terapii oraz onkologii klinicznej.

W ostatnich dniach wiele kontrowersji budzą nowe programy specjalizacyjne, zwłaszcza z onkologii klinicznej oraz anestezjologii i intensywnej terapii, które zostały opublikowane na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Eksperci, którzy widnieją jako ich autorzy, twierdzą, że nie mieli wpływu na ostateczny kształt przygotowanych projektów, a wprowadzone zmiany są niekorzystne dla jakości nauczania oraz nie były z nimi konsultowane.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prof. Ryszarda Gellerta, dyrektora CMKP, który podkreślił, że obecna aktualizacja programów wszystkich specjalizacji lekarskich jest realizowana zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wynika z niej, że programy muszą być dostosowywane do najnowszej wiedzy medycznej co 5 lat. Aktualizują je zespoły ekspertów powołane – odrębnie dla każdej dziedziny - przez dyrektora CMKP. Na początku lutego zostało opublikowanych 45 nowych programów. Pozostałe 41 zostanie zaktualizowanych do końca tego miesiąca.
Program z anestezjologii i intensywnej terapii do weryfikacji
Jak tłumaczy prof. Gellert, za treść programów specjalizacji odpowiada przewodniczący zespołu ekspertów, którym – zgodnie z ww. ustawą – jest konsultant krajowy w danej dziedzinie medycyny. Poza nim w skład zespołu wchodzą również przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej, towarzystw naukowych z danej dziedziny oraz CMKP.
W związku z tym, że pojawiły się wątpliwości dotyczące zaktualizowanego programu specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii, dyrektor CMKP poprosił prof. Rafała Drwiłę, przewodniczącego zespołu opracowującego ten program, o ponowną jego weryfikację.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Specjalizacja z anestezjologii krótsza o rok? Prof. Owczuk: nie jestem autorem zmian
Zastrzeżenia specjalistów budzi również skrócenie programu z onkologii klinicznej.
– Chcę podkreślić, że to przewodniczący przekazuje do CMKP program opracowany przez zespół. Po jego zredagowaniu CMKP przekazuje go do zatwierdzenia przez ministra zdrowia – wyjaśnia prof. Gellert.
Moduł specjalistyczny z onkologii klinicznej nie został wydłużony przez ekspertów?
Prof. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, w komentarzu dla „Pulsu Medycyny” twierdzi, że jest zaskoczony tym, iż wraz ze skróceniem modułu podstawowego z interny nie wydłużono modułu specjalistycznego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zmiany w kolejnym programie specjalizacyjnym wprowadzone bez zgody i wiedzy ekspertów
– Prof. Piotr Wysocki był członkiem zespołu przygotowującego program z onkologii klinicznej i miał realny wpływ na to, jak on będzie wyglądał, ale nigdy nie wnioskował do CMKP o wydłużenie modułu specjalistycznego. Mało tego, w tym zespole zasiadał także drugi przedstawiciel PTOK - prof. Andrzej Kawecki. To zespół ekspertów, a nie CMKP czy Ministerstwo Zdrowia, przygotowywał treść programu - uważa prof. Ryszard Gellert.
Specjalizacja z onkologii klinicznej składa się z dwóch modułów: podstawowego z chorób wewnętrznych i specjalistycznego z onkologii klinicznej. Jak zaznacza dyrektor CMKP, zmiana dotyczy skrócenia modułu podstawowego realizowanego w akredytowanych oddziałach chorób wewnętrznych, a nie w oddziałach onkologii klinicznej. Program trzyletniego modułu specjalistycznego nie został skrócony, a jedynie uaktualniony.
– Zespoły ekspertów z każdej dziedziny decydowały o tym, czy z powodu skrócenia modułu podstawowego z interny z 3 do 2 lat (jest on obowiązkowy dla wielu innych dziedzin) chcą wydłużyć o ten rok moduł specjalistyczny, czy nie. Zgodnie z opinią zespołów z poszczególnych dziedzin, część programów została skrócona. Zadbaliśmy o to, by zaktualizowane programy spełniały przepisy europejskie - podsumowuje prof. Gellert.
Źródło: Puls Medycyny