Zmiany w przepisach dot. Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Sejm odrzuca poprawki Senatu
Posłowie odrzucili większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym dot. utworzenia Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Senat chciał m.in. wzmocnić głos środowiska w Radzie ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom ma powstać przez połączenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Jak uzasadniają rządzący stworzenie jednej instytucji odpowiedzialnej za system lecznictwa uzależnień pozwoli na skuteczniejsze działanie przez lepsze wykorzystanie potencjału kadrowego i finansowego.
Zmiany w kształceniu specjalistów lecznictwa uzależnień
Nowe przepisy ujednolicą sposób kształcenia specjalistów zajmujących się leczeniem uzależnień. Wszyscy będą kończyli ten sam cykl szkoleń w zakresie psychoterapii uzależnień. Obecnie są trzy ścieżki uzyskiwania certyfikatów. Dwie obsługiwane przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii i jedna przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Sejm nie przychylił się do poprawki Senatu w zakresie m.in. do przedłużenia daty wejścia ustawy w życie z 1 stycznia 2022 r. na 1 marca 2022 r. i do 31 grudnia 2022 r. okresu obowiązywania dotychczasowych gminnych i wojewódzkich programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, a także programów przeciwdziałania narkomanii.
Bez głosu pacjentów i środowiska?
Posłowie odrzucili też poprawkę, która modyfikować miała skład Rady ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom w celu zapewnienia udziału w jej pracach przedstawicieli środowiska superwizorów psychoterapii uzależnień, psychoterapeutów uzależnień, ekspertów w zakresie profilaktyki uzależnień, przeciwdziałania przemocy domowej, reprezentantów samorządu terytorialnego, a także przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta.
Jak czytamy w uzasadnieniu, posłowie odrzucili poprawki, które miały "na celu całkowite zrównanie uprawnień osób posiadających certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień z osobami legitymującymi się dyplomem specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień".
Poprawki Senatu zmierzały do tego, by uchylić przepis, który dawał osobom mającym certyfikat przystąpienie do państwowego egzaminu specjalizacyjnego, bo – jak wskazali senatorowie – ten uchwalony przez Sejm różnicowałby sytuację osób, które mają certyfikat, biorąc pod uwagę moment, w którym ukończyły szkolenie specjalizacyjne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom coraz bliżej. Senat jest za
Reformę leczenia uzależnień trzeba skorelować z procesem modernizacji psychiatrii
Źródło: Puls Medycyny