Zmiany w programie lekowym B.5 pozwalają skuteczniej leczyć pacjentów z rakiem wątrobowokomórkowym
Efekty leczenia zaawansowanego raka wątrobowokomórkowego od lat były niezadowalające. Pojawienie się w programie lekowym B.5 kabozantynibu było pierwszym krokiem do poprawy rokowań w tej populacji chorych.
Rak wątrobowokomórkowy (HCC) jest najczęstszym pierwotnym nowotworem złośliwym wątroby. Stanowi 7 proc. przypadków rozpoznań wszystkich nowotworów złośliwych. Pod względem częstości występowania nowotworów na świecie zajmuje 5. lub 6. miejsce oraz 10. wśród nowotworowych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. HCC zwykle rozpoznaje się u chorych z marskością wątroby, ale także coraz częściej u pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NASH).
Leczeniem pierwszego rzutu z wyboru jest leczenie operacyjne, jednak nie wszyscy chorzy z uwagi na proces zaawansowania choroby nowotworowej kwalifikują się do tej metody leczenia. Wówczas u chorych istnieje konieczność zastosowania terapii systemowej. O możliwościach leczenia, jakie daje program lekowy B.5, rozmawiamy z prof. Andrzejem Deptałą, kierownikiem Kliniki Onkologii i Hematologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Źródło: Puls Medycyny