Zmiany w programach specjalizacyjnych lekarzy i lekarzy dentystów
Modyfikacje objęły programy specjalizacyjne we wszystkich dziedzinach lekarskich oraz lekarsko-dentystycznych, dotyczą zasad pełnienia dyżurów lekarskich oraz dodatkowych dni przeznaczonych na samokształcenie.
Zmiany w programach specjalizacyjnych zostały wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia w listopadzie. Są jedną z konsekwencji zawartego przez resort porozumienia, które zakończyło protest rezydentów.

Nowe regulacje precyzują zasady dotyczące przerw podczas pełnienia dyżurów lekarskich.
ZOBACZ TAKŻE: Program "Oblicza Medycyny": Gogle 3D pomogą w pokonaniu fobii społecznej [WYWIAD WIDEO]
„W przypadku pełnienia dyżuru medycznego objętego programem szkolenia specjalizacyjnego w wymiarze uniemożliwiającym skorzystanie przez lekarza z prawa do co najmniej 11 godzinnego dobowego nieprzerwanego odpoczynku, lekarzowi powinien być udzielony okres odpoczynku bezpośrednio po zakończeniu pełnienia dyżuru medycznego. Okres odpoczynku, o którym mowa nie powoduje wydłużenia szkolenia specjalizacyjnego.” – wskazuje MZ.
Od 1 stycznia 2019 r. lekarze otrzymają również gwarancję 6 dodatkowych dni wolnych przeznaczonych na samokształcenie, które umożliwią im swobodniejsze branie udziału w konferencjach naukowych lub innego rodzaju szkolenia. Warto pamiętać, że niewykorzystane w danym roku dni przeznaczone na samokształcenie nie przechodzą na kolejny rok specjalizacji.
„Termin i sposób wykorzystania przez lekarza dodatkowych dni na samokształcenie wskazuje w uzgodnieniu z lekarzem kierownik specjalizacji poprzez odpowiednie skrócenie innych obowiązkowych elementów szkolenia specjalizacyjnego. Skrócenie to nie może dotyczyć kursów specjalizacyjnych a jedynie stażu podstawowego lub staży kierunkowych, przy czym wszystkie elementy szkolenia specjalizacyjnego (staże) muszą być zrealizowane i zaliczone” – wyjaśnia resort.
W listopadzie weszła w życie zmiana w programach specjalizacyjnych w dziedzinie chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych i pediatrii.
„W trakcie stażu lekarz pełni dyżury towarzyszące lub samodzielne po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika specjalizacji lub kierownika danego stażu. Lekarz pełni dyżury w oddziale, w którym odbywa specjalizację lub staż. Lekarz może pełnić dyżury w zakresie odbywanego szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie chorób wewnętrznych/chirurgii ogólnej/pediatrii w SOR lub Izbie Przyjęć w podmiocie, w którym odbywany jest staż lub specjalizacja.” – podaje MZ.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ile miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych?
Źródło: NRL
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG