Zmiany w powoływaniu komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej
Do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej. Co zmieni regulacja?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie komisji bioetycznej i Odwoławczej Komisji Bioetycznej ukazał się 30 grudnia w Rządowym Centrum Legislacji. Resort zdrowia uzasadnia, że dotychczas obowiązujące przepisy wykonawcze - rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 11 maja 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad powoływania i finansowania oraz trybu działania komisji bioetycznej (Dz. U. z 1999 r. poz. 480) - nie odpowiadają aktualnej strukturze komisji bioetycznych i obowiązującemu nazewnictwu podmiotów powołujących te komisje.
Kadencja członków komisji bioetycznej wydłużona do 4 lat
Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, projekt rozporządzenia określa m.in. tryb powoływania komisji bioetycznej i Odwoławczej Komisji Bioetycznej jako komisji ogólnopolskiej. Doprecyzowuje również wymagany termin opiniowania przez Naczelną Radę Lekarskiej kandydatów na członków Odwoławczej Komisji Bioetycznej oraz termin, w jakim minister zdrowia powinien powołać Odwoławczą Komisję Bioetyczną po uzyskaniu opinii NRL.
“W dotychczasowych przepisach brak jest również wymogów kwalifikacyjnych, jakie powinien spełniać kandydat na członka komisji bioetycznej i Odwoławczej Komisji Bioetycznej. Toteż koniecznym jest wprowadzenie przepisów umożliwiających właściwy dobór kandydatów na członków obu rodzajów komisji, poprzez doprecyzowanie kwalifikacji i doświadczenia zawodowego stosownie do rodzaju komisji bioetycznej i miejsca jej usytuowania w rozumieniu profilu działania” - czytamy w dokumencie.
Projekt wprowadza również kadencyjność członkostwa w Odwoławczej Komisji Bioetycznej i ujednolica okres kadencji - dla obu rodzajów komisji będzie on wynosił 4 lata. W dotychczasowych przepisach kadencyjność dotyczyła jedynie składu komisji bioetycznej i wynosiła 3 lata.
Uzasadnieniem tej zmiany jest też 4-letni okres kadencyjności organów izb lekarskich czy organów uczelni. “W ten sposób projektodawca dostosowuje okres kadencyjności do powszechnie przyjętych standardów obowiązujących w ww. podmiotach (uczelnie, izby lekarskie, instytuty badawcze), zarazem stwarzając możliwość zmiany w składach komisji przez włączanie do udziału w ich pracach kolejnych przedstawicieli środowiska naukowo-medycznego czy przedstawicieli innych zawodów uprawnionych do zasiadania w składach tych komisji“ - wskazano w komentarzu do projektu.
Ile wyniesie wynagrodzenie za pracę członków komisji?
W projekcie znalazły się też zapisy regulujące kwestię wynagrodzeń dla członków Odwoławczej Komisji Bioetycznej. W rozporządzeniu wskazano na sposób wyliczenia wysokości wynagrodzenia jako pochodnej od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku za ubiegły rok, ogłaszanego GUS.
“Przysługująca wysokość jest nie wyższa niż 40 proc. ww. wynagrodzenia za udział w posiedzeniu i została zindywidualizowana stosownie do pełnionej funkcji w Odwoławczej Komisji Bioetycznej” - poinformowano w ocenie skutków regulacji.
Kto będzie powoływał komisje bioetyczne?
- przy okręgowej izbie lekarskiej okręgowa rada lekarska,
- w uczelni prowadzącej kształcenie w zakresie nauk medycznych lub nauk o zdrowiu rektor,
- w instytucie badawczym dyrektor placówki,
- przy instytucie Polskiej Akademii Nauk należącym do Wydziału Nauk Medycznych dyrektor instytutu PAN,
PRZECZYTAJ TAKŻE: Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa już w konsultacjach. Co zawiera?
Źródło: Puls Medycyny