Zmiana planu finansowego NFZ. Chodzi o leczenie antyretrowirusowe osób z HIV
Zmiana planu finansowego NFZ tym razem ma związek z zabezpieczeniem finansowania leczenia antyretrowirusowego osób żyjących z wirusem HIV. Fundusz zapłaci za te świadczenia po raz pierwszy. Do ubiegłego roku środki na leczenie tych pacjentów pochodziły z budżetu Ministerstwa Zdrowia.

Jak wyjaśnia Fundusz, zmiana planu finansowego ma na celu zabezpieczenie środków finansowych niezbędnych na finansowanie zakupu leków antyretrowirusowych, testów diagnostycznych, szczepionek oraz leków na potrzeby terapii DAA w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022-2026” wraz z modułem „Leczenie DAA przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C pacjentów osadzonych w zakładach penitencjarnych”.
Leczenie antyretrowirusowe osób z HIV: NFZ podaje koszt
W związku z koniecznością sfinansowania nowych świadczeń, w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2023 rok zwiększono pozycję B - „Koszty realizacji zadań" o 48 975 tys. zł.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Fiasko kolejnych badań nad szczepionką przeciwko HIV. Próby trwają już od blisko 40 lat
W poprzednich latach świadczenia te były finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Zmieniła to nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, uchwalona w listopadzie 2022 r.
Źródło: Puls Medycyny