Złoty Skalpel 2022: nagrodzeni za nowatorskie leczenie jednej z wad serca
Niedomykalność zastawki trójdzielnej to jedna z najczęściej stwierdzanych nabytych wad serca. Zespół z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM stworzył pierwszy w Polsce kompleksowy program przezcewnikowego leczenia pacjentów z ciężką postacią tej wady, co docenili jurorzy konkursu „Zloty Skalpel 2022”.
Niedomykalność zastawki trójdzielnej powoduje pojawienie się u chorego cech prawokomorowej niewydolności serca, takich jak utrzymujące się obrzęki kończyn dolnych czy nawracające wodobrzusze. Co więcej, objawy te nie ustępują po zastosowaniu leków. Są częstą przyczyną hospitalizacji i prowadzą do znacznego pogorszenia jakości życia, szczególnie wśród pacjentów w starszym wieku. Co więcej, w grupie zarówno objawowych, jak i bezobjawowych chorych z niedomykalnością zastawki trójdzielnej obserwuje się zwiększoną śmiertelność ogólną, która rośnie wprost proporcjonalnie do stopnia nasilenia ciężkości wady.
Wprowadzenie innowacyjnych metod leczenia w tej wymagającej grupie pacjentów pozwoliło na zorganizowanie pierwszego w skali kraju, kompleksowego programu przezcewnikowej terapii pacjentów z ciężką niedomykalnością zastawki trójdzielnej. Za tym sukcesem stoi zespół w składzie: dr Adam Rdzanek, dr hab. Piotr Scisło, dr hab. Agnieszka Kapłon-Cieślicka, dr Arkadiusz Pietrasik, dr Ewa Pędzich, prof. Jerzy Kochman.
Projekt znalazł uznanie w oczach kapituły konkursu „Złoty Skalpel 2022”, która nagrodziła go 6. miejscem.
Więcej w materiale wideo.
POLECAMY TAKŻE: Złoty Skalpel 2022. Prof. Niedzielska: z implantów 3D twarzoczaszki mogłoby skorzystać wielu pacjentów [WIDEO]
Złoty Skalpel 2022: nagrodzeni za prace nad nową terapią w mięsaku Ewinga [WIDEO]
Źródło: Puls Medycyny