Złoty Skalpel 2016: Nowatorskie zabiegi przed narodzinami
„Wdrożenie innowacyjnej metody wewnątrzmacicznej operacji płodów z rozpoznaną przepukliną przeponową” autorstwa prof. dr. hab. n. med. Mirosława Wielgosia i dr. n. med. Przemysława Kosińskiego z I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to jeden z dwóch projektów nagrodzonych w konkursie Złoty Skalpel 2016.
Wewnątrzmaciczne operacje płodów to jedno największych wyzwań chirurgii prenatalnej. Zabieg polega na fetoskopowej okluzji tchawicy płodu (FETO) i jest wykonywany w celu zwiększenia przeżywalności noworodków z rozpoznaną prenatalnie przepukliną przeponową. Tego rodzaju metoda leczenia stosowana jest od lat i ma duże znaczenie m.in. w leczeniu wad serca. Leczenie przepukliny przeponowej na etapie prenatalnym dotychczas jednak było w Polsce niemożliwe, dlatego wprowadzenie tego typu zabiegów ma charakter wybitnie innowacyjny. Zdaniem jurorów, przeprowadzenie tego typu nowatorskich operacji świadczy o odwadze, oryginalności i wysokich umiejętnościach kandydata.

Uważa się, że wrodzona przepuklina przeponowa jest jedną z najpoważniejszych wrodzonych wad strukturalnych płodu i wiąże się z bardzo wysoką śmiertelnością noworodków. „Według dostępnych danych naukowych, przeżywalność w przepuklinie przeponowej dzięki zastosowaniu operacji FETO wzrasta z 24 do 49 proc. w przypadku wady lewostronnej oraz z 0 do 35 proc. w przypadku prawostronnej przepukliny przeponowej” – mówi prof. Mirosław Wielgoś, kierownik projektu.
Operacja FETO jest innowacyjnym i trudnym technicznie zabiegiem, wykonywanym tylko w kilku ośrodkach na świecie. Dotychczas polskie pacjentki, u których płodu rozpoznano przepuklinę przeponową, aby odbyć tę operację, musiały wyjeżdżać za granicę. Dzięki zespołowi I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego te innowacyjne operacje wewnątrzmaciczne są obecnie wykonywane także w Polsce.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MW/Redakcja