Złamałeś prawe ramię? Ćwicz lewym, a mięśnie obu pozostaną w formie
aktualizacja: 17-05-2018, 15:29
Badania opublikowane w Journal of Applied Phisiology przyniosły ciekawą informację dotyczącą urazów narządu ruchu. Pacjent z, przykładowo, złamaną prawą ręką powinien regularnie ćwiczyć lewą – wysiłek zdrowej kończyny zapobiegnie osłabieniu złamanej.
Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Saskatchewan w mieście Saskatoon przeprowadzili badania na 16 uczestnikach, którzy zostali losowo przyporządkowani do dwóch grup. Wszyscy byli zdrowi i praworęczni. Zanim rozpoczęto eksperyment, poddano ich pomiarowi tkanki mięśniowej.

Wszystkim badanym, po uzyskaniu ich pisemnej zgody, na miesiąc unieruchomiono nadgarstki, uniemożliwiając im normalne poruszanie lewą ręką. Pierwszą grupę poproszono o niezmienianie swoich codziennych nawyków i rezygnację z aktywności fizycznej większej niż przeciętna. Druga grupa została poddana programowi treningowemu. W trakcie ćwiczeń polecono im wkładać najwięcej wysiłku w aktywność mięśni prawej ręki, która nie została unieruchomiona. Po miesiącu uczestnicy wrócili do laboratorium, gdzie ponownie zmierzono im tkankę mięśniową. Co pokazały pomiary?
W grupie niećwiczących lewa ręka była średnio o 20 proc. słabsza i wykazywała 3 procentowy spadek tkanki mięśniowej. Co ciekawe u badanych, którzy brali udział w programie treningowym, mimo że mogli swobodnie poruszać jedynie prawą ręką, nie zanotowano znaczącego spadku tkanki mięśniowej ani gorszych wyników w testach siłowych.
Badaczom nie udało się jednak ustalić mechanizmu zachodzenia tego procesu. Podejrzewają jedynie, że w trakcie ćwiczeń jednej połowy ciała system nerwowy może wydzielać substancje, które korzystanie wpływają na mięśnie drugiej strony, nawet jeśli pozostają one z jakiś względów unieruchomione.
Źródło: The New York Times
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zwichnięcia - diagnostyka, postępowanie i leczenie
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG