Zgoda ws. transplantacji
Posłowie opowiedzieli się za projektem nowelizacji tzw. ustawy transplantacyjnej, który dostosowuje polskie prawo do wymogów UE w dziedzinie pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów. Jest nadzieja, że zwiększy to liczbę przeszczepów w Polsce.;
Zdaniem Macieja Orzechowskiego (PO), nowela "ułatwia życie, a niekiedy pozwala na zachowanie tego życia, ale także porządkuje sprawy transplantologii w Polsce".
Czesław Hoc (PiS) podkreślał, że uchwalenie ustawy może przyczynić do poprawy jakości i bezpieczeństwa polskiej transplantologii. Wśród zastrzeżeń do projektu wymienił m.in. brak kryteriów stwierdzania zatrzymania krążenia.
Według Aleksandra Soplińskiego (PSL), dopuszczenie pobrań narządów po stwierdzeniu zgonu w skutek nieodwracalnego zatrzymania krążenia, zwiększy ilość przeszczepów o 20 proc.
Zgodnie z projektem nowelizacji, osoby zajmujące się pobieraniem, testowaniem, przetwarzaniem, przechowywaniem i przeszczepianiem komórek, tkanek lub narządów będą musiały systematycznie podnosić kwalifikacje. W każdym szpitalu mającym możliwości pobrania narządów od osoby zmarłej, ma zostać utworzona funkcja koordynatora pobierania narządów.
W projekcie przewidziano powstanie ośrodków kwalifikujących chorych do przeszczepiania narządów, komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej. Podkreślono obowiązek zgłaszania chorych do listy osób oczekujących na przeszczepienie narządów, komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej, prowadzonej przez "Poltransplant".
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Redakcja