Zespół suszonej śliwki: specjaliści z Olsztyna przeprowadzą nowatorski zabieg
W piątek (3 marca) w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie zostanie zrealizowana pierwsza w regionie i czwarta w Polsce operacja rekonstrukcji powłok jamy brzusznej u pacjenta z tzw. zespołem suszonej śliwki.

Pacjentem, który zostanie zoperowany przez olsztyńskich specjalistów, będzie 12-letni chłopiec. Zabieg wykona zespół chirurgów pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Zespół suszonej śliwki: co to za choroba?
Zespół suszonej śliwki jest wrodzonym zespołem chorobowym, który zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznym objawom. Obejmuje on wiele wad wrodzonych, takich jak luźna i pomarszczona skóra na brzuchu dziecka, wnętrostwo, deformacja klatki piersiowej czy powiększony pęcherz.
Z powodu zaburzeń w oddawaniu moczu i wnętrostwa pacjent przeszedł już dwie operacje w olsztyńskim szpitalu. Zadaniem piątkowej operacji będzie rekonstrukcja brzucha, dzięki której nie tylko poprawi się jego estetyka, ale też chłopiec będzie miał szansę na pozbycie się problemów z układem pokarmowym i wydalniczym; będzie też miał możliwość uprawiania sportu.
- Pobierzemy fragment powięzi udowej i fragment mięśnia obszernego bocznego uda z zachowaniem unerwienia i unaczynienia w celu odtworzenia mięśni prostych brzucha. Operację planujemy rozpocząć ok. godz. 8. Zabieg potrwa ok. 5 godzin – zapowiada prof. Łukasz Krakowczyk.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsze w Polsce trzy operacje u dzieci z wykorzystaniem robota
Źródło: Puls Medycyny