Zespół ds. COVID-19 PAN: nasz niepokój budzi brak adekwatnej do sytuacji epidemicznej reakcji ze strony władz
“W konfrontacji z czwartą falą zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie” - stwierdza zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN i apeluje o szczepienie się dawką przypominającą.

16 listopada zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN opublikował komunikat, w którym apeluje o szczepienie się trzecią dawką.
“Z ogromnym niepokojem obserwujemy gwałtownie zwiększającą się liczbę osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 oraz liczbę hospitalizowanych z powodu COVID-19. Dla niektórych osób choroba skończy się zgonem, dla innych trwałym kalectwem oddechowym i drastycznym ograniczeniem aktywności życiowej, zawodowej i społecznej. Chorują także osoby już zaszczepione, jednak w ich przypadku ryzyko poważnych konsekwencji dla zdrowia jest znacznie mniejsze” - napisali eksperci.
Eksperci z zespołu doradczego PAN zaniepokojeni sytuacją epidemiczną w Polsce
“Poważny niepokój budzi w nas brak adekwatnej do powagi sytuacji epidemicznej reakcji ze strony władz państwowych. W konfrontacji z czwartą falą zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie” - stwierdzili.
Dlatego eksperci apelują “do wszystkich, którzy wcześniej wykazali się odpowiedzialnością i przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19, o zaszczepienie się dawką przypominającą, gdy tylko stanie się to dla nich możliwe”.
Przypominają, że przeprowadzone badania dowodzą, iż pełne zaszczepienie się znacząco zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, jednak ochrona ta słabnie z czasem. Przyjęcie dawki przypominającej szczepionki wzmocni zdolność organizmu do walki z wirusem SARS-CoV-2. Podkreślają, że jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych i schorowanych. Również u osób młodszych dawka przypominająca szczepionki zmniejsza ryzyko zakażenia, zachorowania i transmisji wirusa na inne osoby.
“Wprowadzenie w najbliższym czasie skutecznych, prostych w użyciu w warunkach domowych leków, dodatkowo pozwoli chronić osoby, u których dojdzie do zakażenia. Chociaż leki nie zastąpią szczepionek, uzupełnią one ich działanie i pozwolą postawić kolejny krok na drodze do normalności” - dodają eksperci z zespołu doradczego przy prezesie PAN.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19: jak podawać? Są wytyczne MZ
Duży wzrost zakażeń
Resort zdrowia przekazał w środę (17 listopada), że badania potwierdziły 24 239 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 463 osoby z COVID-19. To najwyższe wyniki w tej fali pandemii. Liczba zakażeń jest też większa niż notowana rok temu. Komentując te dane, rzecznik MZ powiedział, że "dzisiejszy raport uwzględnia dość dużą liczbę przypadków z przedłużonego weekendu, który zaczął się 11 listopada". Zaznaczył też, że ponad 70 proc. zaraportowanych zgonów dotyczy osób, które nie były w pełni zaszczepione. Ok. 73 proc. zmarłych było dotkniętych wielochorobowością.
ZOBACZ TAKŻE: COVID-19 w Polsce: liczba zakażeń koronawirusem i zgonów [AKTUALIZACJA]
Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN monitoruje przebieg epidemii COVID-19 w Polsce. Analizuje możliwe scenariusze i formułuje zalecenia. Współpracuje też z podobnymi grupami w innych krajach. W skład zespołu wchodzą:
- przewodniczący: prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN, członek korespondent PAN
- zastępca przewodniczącego: prof. Krzysztof Pyrć
- sekretarz: dr Anna Plater-Zyberk
- członkowie: dr Aneta Afelt, prof. Małgorzata Kossowska, prof. Radosław Owczuk, dr hab. Anna Ochab-Marcinek, dr Wojciech Paczos, dr hab. Magdalena Rosińska, prof. Andrzej Rychard, członek korespondent PAN, dr hab. Tomasz Smiatacz
Źródło: Puls Medycyny