Zbigniew Król na kongresie WONCA: Polscy lekarze rodzinni są bardzo doceniani za granicą
aktualizacja: 25-05-2018, 13:48
Kongres Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych WONCA w Krakowie potrwa do niedzieli, przyjechało na niego ponad trzy tysiące lekarzy z całego świata. Podczas ceremonii otwarcia z przemówieniem wystąpił wiceminister zdrowia Zbigniew Król.
Zbigniew Król w swoim wystąpieniu dodał także, że środowisko musi dołożyć większych starań, by zagraniczne uznanie, jakim cieszą się polscy lekarze rodzinni, przełożyło się na ich popularność w kraju.

„Na tle Europy podstawowa opieka zdrowotna w Polsce plasuje się w stanach średnich. Najlepiej oceniana jest dostępność opieki dla pacjentów i koordynacja opieki pomiędzy lekarzem POZ a innymi specjalistami. Najsłabiej wypadają wszystkie elementy dotyczące zarządzania, finansowanie oraz rozwój zasobów kadrowych. Istotnym problemem jest fakt, że w Polsce mamy zaledwie 12 tys. lekarzy rodzinnych, a powinno być dwa razy tyle. W podstawowej opiece zdrowotnej brakuje też pielęgniarek i położnych, a dodatkowo obecny personel jest w zaawansowanym wieku” – powiedział prof. Adam Windak, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W wykładzie inauguracyjnym, nawiązując do krakowskiej legendy o smoku wawelskim prof. Micheal Kidd z Australii, b. prezydent Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych WONCA, stwierdził, że lekarze rodzinni są „ współczesnymi smokami systemów ochrony zdrowia” – są niezależni, wolni i dumni, ale też krąży wokół nich wiele krzywdzących mitów.
Prof. Michael Kidd dodał, że sprawna i efektywna praca lekarzy rodzinnych pozwala na znaczące oszczędności całemu systemowi opieki zdrowotnej.
Podczas Kongresu ponad trzy tysiące lekarzy rodzinnych z sześćdziesięciu państw porozmawiają m.in. o dostępności pacjentów do lekarzy rodzinnych i drogach do poprawy jakości opieki medycznej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wiosna medycyny rodzinnej - rozmawiamy z dr. n. med. Michałem Sutkowskim, rzecznikiem prasowym Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG