Zawał serca: stres silniej wpływa na kobiety
Najnowsze badanie naukowców z Yale wskazuje, że pacjentki, które przeszły zawał serca mają zdecydowanie wyższy poziom stresu niż panowie.
Naukowcy przeanalizowali dane 2397 kobiet oraz 1175 mężczyzn w wieku 18-55, którzy przeszli zawał serca. Po miesiącu od incydentu u każdego z pacjentów oceniano ogólny stan organizmu, jakość życia oraz uwarunkowania psychiczne związane z bólami w klatce piersiowej. Zespół naukowców stwierdził, że kobiety zdecydowanie gorzej dochodziły do siebie po ataku serca. Ale nie tylko!

To właśnie pacjentki uczestniczące w badaniu raportowały zdecydowanie wyższy poziom stresu, jaki odczuwały przez atakiem serca. Kobiety zapytane o zdarzenia, jakie miały miejsce na 12 miesięcy przed zawałem, zdecydowanie częściej zgłaszały stres z powodu konfliktu rodzinnego (33 proc. vs. 20 proc.), zranienia lub choroby (22,4 proc. vs. 16,6 proc.), śmierci bądź choroby osoby bliskiej (36,6 proc. vs. 27,8 proc.).
Mężczyźni natomiast deklarowali zdecydowanie wyższy poziom stresu związany z kwestiami finansowymi (7,4 proc. vs. 3,5 proc.).
Badanie naukowców z Yale potwierdza również doniesienia, jakie pojawiły się na łamach Journal of the American College of Cardiology. Okazuje się bowiem, że naukowcy dowiedli, że kobiety narażone na stres psychiczny są zdecydowanie bardziej narażone na niedokrwienie mięśnia sercowego oraz zmniejszenie przepływu krwi w naczyniach wieńcowych. Inaczej natomiast na czynniki stresowe reagowali mężczyźni, którzy w wyniku stresu zdecydowanie bardziej podatni byli na zmiany ciśnienia krwi oraz zmianę częstość akcji serca.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MM