Zaświadczenie o karmieniu piersią tylko odpłatnie
Aby uzyskać zgodę na przerwę na karmienie w trakcie egzaminu adwokackiego lub radcowskiego, kobieta musi okazać zaświadczenie lekarskie. Problem w tym, że dziś można uzyskać je jedynie odpłatnie - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich i pisze w tej sprawie do Zbigniewa Ziobry.

Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o prawa młodych matek u ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
Prawo do karmienia piersią w trakcie egzaminu jedynie po okazaniu zaświadczenia od lekarza
Chodzi o to, że młode matki podchodzące do egzaminu adwokackiego lub radcowskiego mają uprawnienie do dwóch 30-45 minutowych przerw na karmienie dziecka lub dzieci piersią w czasie trwania każdego dnia egzaminu. Aby uzyskać to prawo, muszą przedłożyć stosowne zaświadczenie od lekarza.
“Uzyskanie zaświadczenia jest nie tylko dodatkową formalnością, ale także wiąże się z dodatkowymi kosztami. NFZ wydania takiego zaświadczenia nie refunduje, a prywatna wizyta w tym celu to wydatek rzędu od 150 do nawet 300 zł” - zwraca uwagę RPO.
Jego zdaniem to kłopotliwe i kosztowne. Jakie alternatywne rozwiązania proponuje w tym zakresie RPO ministrowi sprawiedliwości?
“Można by przykładowo oprzeć wydanie zgody na złożeniu przez matkę stosownego oświadczenia, które byłoby następnie w uzasadnionych przypadkach weryfikowane lub potwierdzane zaświadczeniem lekarskim” - rekomenduje RPO.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ministerialny zespół ds. opieki koordynowanej nad pacjentem z otyłością popracuje dłużej
Źródło: Puls Medycyny