Zastosowanie insuliny glargine 300 j.m./ml u pacjentów z cukrzycą typu 1 - wyniki badania OneCARE
Chorzy na cukrzycę typu 1 stosujący insulinę insulinę glargine 300 j.m./ml charakteryzowali się dłuższym parametrem Time-in-Range* w ciągu nocy w porównaniu z insuliną degludec. Wskazano również na porównywalną wartość TIR/24 godziny dla obu metod leczenia - wynika z badania OneCARE.
Z badania OneCARE, nowego badania prowadzonego w warunkach rzeczywistych, wynika, że u chorych na cukrzycę typu 1 w ciągu nocy stężenie glukozy we krwi utrzymywało się w optymalnym zakresie przez dłuższy czas, a wahania glikemii były mniejsze po przejściu z leczenia analogami insuliny bazalnej pierwszej generacji na insulinę glargine 300 j.m./ml, w porównaniu z insuliną degludec 100 j.m./ml (IDeg-100).
Wyniki badania OneCARE1 wskazują, że u chorych stosujących insulinę glargine 300 j.m./ml stężenie glukozy pozostawało w rekomendowanym zakresie 70-180 mg/dL (TIR) przez 52,4 proc. czasu w ciągu nocy wobec 46,2 proc. u chorych stosujących IDeg-100 (p=0,0182).
W badaniu OneCARE osiągnięto główne kryterium oceny końcowej. W przypadku obu metod leczenia wykazano podobny TIR w ciągu doby (24 godzin) i zbliżone średnie stężenie glukozy we krwi (HbA1c, p=0,1032). Uczestnicy w obu grupach charakteryzowali się zbliżoną liczbę incydentów hipoglikemii.
„Wyniki te mają duże znaczenie dla lekarzy, bowiem TIR daje pełniejszy obraz wahań stężenia glukozy we krwi, jakie występują w zwykłym codziennym życiu chorych na cukrzycę” - powiedział dr Ignacio Conget z Kliniki Endokrynologii i Odżywiania, Hospital Clínic i Universitari (Barcelona, Hiszpania).
„U osób chorujących na cukrzycę typu 1 nocna hipoglikemia może zdarzać się często. Mierząc jak długo u danej osoby stężenie utrzymuje się w rekomendowanym zakresie przez określony czas, możemy lepiej zrozumieć w jaki sposób można skuteczniej kontrolować cukrzycę w dzień i w nocy" - dodał.
W badaniu tym oznaczano profil glikemii uczestników w ramach rutynowej praktyki klinicznej. Włączono do niego 199 osób z cukrzycą typu 1 z Hiszpanii. Dane zbierano, korzystając z systemu ciągłego monitorowania stężenia glukozy (CGM).
„Zastosowanie technologii CGM w warunkach rzeczywistych umożliwia lekarzom lepsze poznanie farmakokinetyki różnych typów insuliny i wskazuje na potencjał tych urządzeń we wskazywaniu pacjentom i lekarzom optymalnego schematu leczenia dla konkretnego pacjenta” - powiedział dr Alan Divanovic, globalny dyrektor ds. medycznych z firmy Sanofi.
„Dane te uzupełniają wciąż rosnącą bazę danych zebranych przez firmę Sanofi, w tym mające się wkrótce ukazać dane z badania z randomizacją i grupą kontrolną porównującego wartości TIR przy stosowaniu insuliny glargine 300 j.m./ml i insuliny degludec 100 j.m./ml u chorych z cukrzycą typu 1" - dodał.
Dane z badania OneCARE zostały przedstawione podczas wirtualnej sesji 56. Dorocznej Konferencji Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD2020).
*Time-in-Range (TIR) parametr oceniający % czasu w ciągu doby w którym glikemia pacjenta mieści się w rekomendowanym dla chorych z cukrzycą zakresie 70-180 mg/dL.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Materiał partnera