Zapobieganie grypie – czy weźmiemy przykład z Brytyjczyków?
Podczas IX Flu Forum – dorocznej debaty Ekspertów, przewodniczący British Global & Travel Health Association dr George Kassianos zaprezentował brytyjskie podejście do implementacji standardów profilaktyki grypy, wskazując szczepienia populacyjne, jako najskuteczniejszą metodę walki z tą chorobą. Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zainaugurowała kolejny sezon i przedstawiła nowe rekomendacje szczepień.
Spotkanie Flu Forum było okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami i rekomendacjami ekspertów dotyczącymi szczepień przeciw grypie. Gościem specjalnym debaty był dr George Kassianos, specjalista w zakresie popularyzacji wiedzy i implementacji rozwiązań systemowych w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy Zachodniej. Wybór eksperta nie był przypadkowy – Wielka Brytania jest państwem o najwyższym poziomie wyszczepialności przeciw grypie w Europie (wśród osób w wieku 65+ wynosi 70-80 proc., dla porównania, w Polsce – 13,4 proc. Dr Kassianos przedstawił główne założenia systemu profilaktyki grypy w Wielkiej Brytanii i wskazał najskuteczniejsze metody podnoszenia poziomu wyszczepialności.

„Niezależnie od krążących mitów i błędnych przekonań szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą metodą, która chroni nie tylko przed zachorowaniem, ale przede wszystkim zapobiega groźnym powikłaniom. Zawsze zapobieganie chorobie jest lepsze i tańsze niż jej późniejsze leczenie. Warto, aby ta profilaktyka odbywała się w sposób zaplanowany, skoordynowany i systemowy, obejmując najbardziej potrzebujących ochrony” – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Podczas Flu Forum 2017 zarówno eksperci, jak i lekarze praktycy mieli okazję przedstawić swój punkt widzenia na temat potrzeb budowania rozwiązań systemowych do dalszego propagowania i aktywnej realizacji profilaktyki. Polska od wielu lat znajduje się w ogonie Europy pod względem wyszczepialności całej populacji (3,4 proc.), a jednocześnie w ostatnim sezonie NIZP-PZH odnotował 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę (19 proc. więcej w porywaniu z poprzednim sezonem), 16,9 tys. osób było hospitalizowanych, a 25 zmarło.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA