Zagrożona działalność stacji dializ: Dializoterapia pilnie potrzebuje urealnienia stawki
Pacjenci dializowani walczą o lepsze finansowanie swojego leczenia. Bez tego działalność stacji dializ może być zagrożona. Pod petycją do ministra zdrowia o pilną indeksację stawki refundacyjnej za leczenie dializami podpisało się ponad 15 tys. osób.

Ponad 15 tys. pacjentów dializowanych, ich bliskich, przedstawicieli środowisk medycznych i branży nefrologicznej podpisało petycję do ministra zdrowia o pilną indeksację stawki refundacyjnej za leczenie dializami w Polsce.
Petycja została złożona w Ministerstwie Zdrowia
Pacjenci oczekują, że minister zdrowia nie dopuści do sytuacji, w której będą zmuszeni jeździć do ośrodka dializ w większym mieście oddalonego o sto lub więcej kilometrów od miejsca zamieszkania. A taka groźba jest bardzo realna, ponieważ w związku z rosnącymi kosztami i z braku indeksacji stawki za leczenie wiele podmiotów ma problem z dalszym prowadzeniem działalności.
Podstawowa stawka procedury dializy nie zmieniła się od 10 lat i nie pokrywa już bieżących kosztów związanych z leczeniem pacjenta. Stawka w Polsce jest nadal trzecią najniższą w Europie.
Dlatego autorzy petycji - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych - apelują do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by pochylił się z należytą uważnością nad problemami pacjentów dializowanych, nad niedofinansowaniem tego leczenia i szerzej – koniecznością wprowadzenia opieki koordynowanej w nefrologii.
Zabiegi dializ ratują życie ponad 20 tysięcy osób w Polsce.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Przewlekła choroba nerek: choruje nawet 10 proc. Polaków i większość o tym nie wie [POLITYKA LEKOWA]
Prof. Gellert: pacjenci dializowani to chyba jedyna grupa osób, w której udało się opanować epidemię
Źródło: Puls Medycyny