Zagrożenia lekceważone przez biały personel
Z około 35 milionów pracowników służby zdrowia na całym świecie rocznie blisko 65 tys. zapada na wirusowe zapalenie wątroby typu B, 16 tys. na WZW C, a około tysiąca zakaża się HIV. Według Światowej Organizacji Zdrowia, do prawie 40 proc. zakażeń WZW B i C rozpoznanych wśród personelu medycznego dochodzi podczas pracy — głównie na skutek zakłucia skażoną igłą.
Narażenie personelu medycznego na kontakt z potencjalnie zakaźnym materiałem biologicznym stało się przedmiotem troski Rady Unii Europejskiej, która już dwa lata temu uchwaliła specjalną dyrektywę w sprawie konieczności zmniejszenia tego zagrożenia.
„Sytuacja dojrzała do tego, by podjąć energiczne działania” — podkreśla dr hab. n. med. Maria Gańczak z Zakładu Zdrowia Publicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista chorób zakaźnych, epidemiolog.
Codziennie 30 patogenów
Zakłucia, skaleczenia i zachlapania skażonym materiałem biologicznym zdarzają się w szpitalach i przychodniach każdego dnia. Personel opieki zdrowotnej jest zatem codziennie narażony na ryzyko zakażeń ponad trzydziestoma potencjalnie niebezpiecznymi patogenami, w tym HBV, HCV oraz HIV.
„Zagrożenie zawodowe związane z WZW B wydaje się w ostatnich latach maleć, m.in. z powodu systematycznego wzrostu liczby osób zaszczepionych przeciwko temu wirusowi. Jeszcze 10 lat temu w województwie zachodniopomorskim, gdzie prowadziliśmy takie badania, przeciwko WZW B nie było zaszczepionych około 9 proc. pracowników oddziałów zabiegowych. Dziś na większości oddziałów 100 proc. personelu średniego i wyższego ma wykonane odpowiednie szczepienie. Natomiast niepokojąco rośnie odsetek pracowników zakażonych zawodowo WZW typu C. Jest to związane z rozpowszechnieniem tego wirusa w populacji ogólnej. Szacuje się, że w Polsce liczba zakażonych wynosi około 730 tys., z czego 700 tys. o tym nie wie — podkreśla dr hab. Maria Gańczak. — Światowe statystyki ilustrujące skalę ekspozycji zawodowych i ich konsekwencji zdrowotnych są niepokojące. W Polsce jednak brak takich danych. Przypadki ekspozycji nie są zgłaszane, a te, o których wiemy, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Raportowanie ma miejsce tylko w skrajnych sytuacjach — kiedy personel medyczny wie, że doszło do kontaktu z materiałem zakaźnym pochodzącym od pacjenta, u którego rozpoznano zakażenie HBV, HCV lub HIV. Badania przeprowadzone przez nas w Zachodniopomorskiem wykazały, że jeden na 50 lekarzy i nie więcej niż 25 proc. pielęgniarek zgłosili ostatnią ekspozycję zawodową na krew pacjenta”.
Cały artykuł na ten temat znajdziesz w najnowszym Pulsie Medycyny nr 7 (246).
Aktualna oferta prenumeraty Pulsu Medycyny
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Jolanta Grzelak-Hodor