ZAF: umożliwienie farmaceutom testowania w kierunku COVID-19 to dobre rozwiązanie. Brakuje jednak procedur
Trzeba jak najszybciej stworzyć odpowiednie procedury, które zapewnią większe bezpieczeństwo podczas testowania w aptekach, określą sposób zamawiania testów i środków bezpieczeństwa, wykonywania badania, dezynfekcji i antyseptyki, utylizacji odpadów, a także obsługi platformy do raportowania wyniku - podkreśla Związek Aptek Franczyzowych (ZAF) w piśmie skierowanym do ministra zdrowia.

Związek Aptek Franczyzowych skierował 25 stycznia list do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczący ostatnich działań mających na celu wdrożenie usług diagnostycznych do aptek ogólnodostępnych.
O zmianach tych pisaliśmy tutaj: Farmaceuta wykona badania CRP, stężenia glukozy, poziomu cholesterolu. Jest rozporządzenie
W piśmie podkreślono pełne poparcie dla wdrażania nowych usług, w tym prostych badań diagnostycznych, do aptek ogólnodostępnych.
ZAF przypomina, że w ich ocenie apteki mogą być kluczowym elementem zmniejszającym bariery w dostępie pacjentów do systemu opieki zdrowotnej, a nowe usługi dostępne w aptekach pomogą aptekom te bariery skutecznie likwidować.
Dobre prawo nie może powstawać bez konsultacji publicznych
Mariusz Kisiel, prezes ZAF we wspomnianym piśmie zwraca uwag, że głęboki niepokój wśród farmaceutów budzi sposób procedowania odpowiednich przepisów i wdrażania nowych rozwiązań, brak jakichkolwiek konsultacji publicznych oraz pojawiające się w ostatnim czasie niespójności komunikacyjne.
“Nie możemy się zgodzić, by proces legislacyjny odbywał się z celowym pominięciem uwag i pomysłów podmiotów, których to prawo będzie bezpośrednio dotyczyło. Brak wykorzystania w procesie legislacji odpowiednio szerokiej reprezentacji podmiotów działających na rynku aptecznym może prowadzić do tworzenia prawa nieskutecznego i niedostosowanego do realiów funkcjonowania rynku aptecznego. Niezmiennie stoimy na stanowisku, że dobre prawo powinno powstawać w wyniku szerokich konsultacji, w których zapewniony udział będą mieli rynkowi specjaliści i praktycy” - czytamy w piśmie.
MZ poszerza wachlarz usług aptecznych, nie tworzy jednak procedur
Autorzy pisma zwracają uwagę, że już na czwartek, 27 stycznia planowane jest wdrożenie wykonywania w aptekach testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2. Tymczasem nie są znane dokładne procedury, które miałyby tę usługę regulować, czyniąc ją jak najbardziej użyteczną i bezpieczną, zarówno dla pacjentów, jak i pracowników aptek.
Podkreślają też, że farmaceutów zachęca się do wzięcia udziału w szkoleniu, które ma uprawniać do wykonywania testów antygenowych.
“Ciężko ocenić pozytywnie to bardzo wąskie szkolenie, które ma formę kilkuminutowego filmu. Brakuje informacji o sposobie dystrybucji testów diagnostycznych, dostępności do środków bezpieczeństwa, dostępie do platformy, na której farmaceuci mieliby raportować wyniki, sposobie oraz wartości rozliczania usługi” - wyjaśniają w liście.
Są obawy o bezpieczeństwo pacjentów i farmaceutów
Mariusz Kisiel pisze również, że do ZAF docierają coraz liczniejsze sygnały od zaniepokojonych i zdezorientowanych farmaceutów, kierowników i właścicieli aptek, którzy chcieliby wdrożyć nową usługę, jednak do tej pory nie mają pewności, jak to zrobić oraz czy nie wpłynie to negatywnie na podstawową funkcję ich placówki.
Zaznacza, że jednocześnie wśród aptekarzy pojawiają się obawy co do bezpieczeństwa.
“Niepewność wynikająca z braku odpowiedniej komunikacji co do świadczenia usługi może spowodować brak włączania się aptek i farmaceutów w ważny proces diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2” - ostrzegają.
Dlatego też, zdaniem ZAF, wobec pilnej potrzeby zapewnienia społeczeństwu jak najłatwiejszego dostępu do punktów diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2 należałoby zrewidować wymagania dot. miejsca świadczenia usługi ze względu na bezpieczeństwo zarówno pacjentów obecnych w aptece, jak i pracowników.
Bezpieczeństwo to warunek przystąpienia wielu aptek do programu
“Trzeba mieć na uwadze, że badaniu będzie się chciało poddać wielu potencjalnie chorych na COVID pacjentów, dlatego warto zastanowić się ponownie nad tym, jak do minimum ograniczyć ich kontakt z pozostałymi pacjentami oraz personelem aptecznym. By maksymalnie ułatwić pacjentom dostęp do darmowych testów antygenowych, usługa ta powinna być świadczona w możliwie szerokim zakresie godzin pracy apteki. W związku z powyższym dobrym rozwiązaniem wydaje się być, aby materiał do badań pobierany był przez farmaceutów w dowolnym pomieszczeniu apteki zapewniającym bezpieczeństwo oraz intymność, np. komorze przyjęć lub/i wzorem innych krajów w miejscu wydzielonym przed apteką np. dedykowanym do tego namiocie?” - sugeruje ministrowi ZAF.
I dodaje: “Zmiany w obszarze warunków pobierania materiału do badania, zapewniające przede wszystkim większe bezpieczeństwo oraz redukcję negatywnego wpływu usługi na podstawową rolę apteki, jaką jest profesjonalne zaopatrywanie ludności w produkty lecznicze, na pewno spowoduje, że apteki i farmaceuci chętniej przystąpią do wykonywania diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2, czyniąc ją powszechniejszą i łatwiej dostępną”.
ZAF deklaruje gotowość do pomocy
ZAF na koniec listu zwraca uwagę, że na obecnym etapie bardzo ważne wydaje się jak najszybsze stworzenie odpowiednich procedur, które oprócz zapewnienia większego bezpieczeństwa określą sposób zamawiania testów i środków bezpieczeństwa, wykonywania badania, dezynfekcji i antyseptyki, utylizacji odpadów, obsługi platformy do raportowania wyniku czy rozliczenia usługi.
ZAF podkreśla, że niezmiennie pozostaje do dyspozycji, by głosem ekspertów, praktyków z rynku aptecznego pomóc wypracowywać rozwiązania, które spowodują, że nowe usługi w aptekach będą łatwiejsze i bezpieczniejsze do wdrożenia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Andrusiewicz: już od jutra w systemie testowania będą uczestniczyć pierwsze apteki
Testy w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach już od 27 stycznia. NRA: zainteresowanie może być znaczące
Źródło: Puls Medycyny