Zaburzenia psychiczne w młodym wieku zwiększają ryzyko zawału i udaru [BADANIE]
Osoby w wieku 20 i 30 lat, borykające się z zaburzeniami psychicznymi, mają nawet trzykrotnie zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu - wynika z badania przeprowadzonego na ponad 6,5 mln osób, którego wyniki opublikowano w „European Journal of Preventive Cardiology”, czasopiśmie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).

W badaniu przeanalizowano związek między zaburzeniami psychicznymi u dorosłych w wieku 20-39 lat a ryzykiem rozwoju zawału mięśnia sercowego i udaru niedokrwiennego. W tym celu wykorzystano bazę danych Koreańskiej Narodowej Służby Ubezpieczeń Zdrowotnych (NHIS), która obejmuje całą populację tego kraju. W badaniu wzięło udział łącznie 6 557 727 osób w wieku od 20 do 39 lat, które przeszły badania lekarskie w latach 2009-2012 i nie miały w wywiadzie zawału ani udaru. Średni wiek badanych wynosił 31 lat, a ponad połowa (58 proc.) uczestników miała co najmniej 30 lat.
Zaburzenia lękowe: najczęściej zgłaszany problem
Ok. 13,1 proc. uczestników badania miało co najmniej jedno zaburzenie psychiczne. Wśród osób z zaburzeniami psychicznymi prawie połowa doświadczała lęków, ponad 21 proc. miało depresję, a jedna na pięć osób cierpiała na bezsenność. Ponad jedna czwarta uczestników borykających się z problemami zdrowia psychicznego miała zaburzenia pod postacią somatyczną, 2,7 proc. miało zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, 1,3 proc. - zaburzenie afektywne dwubiegunowe, 0,9 proc. - schizofrenię, tyle samo miało zaburzenia odżywiania, 0,7 proc. - zaburzenia osobowości, a 0,4 proc. - zespół stresu pourazowego (PTSD).
Podczas okresu obserwacji, którego mediana wynosiła 7,6 lat, wystąpiło 16 133 zawałów mięśnia sercowego i 10 509 udarów. Autorzy przeanalizowali związek między zaburzeniami psychicznymi a wynikami sercowo-naczyniowymi po uwzględnieniu czynników, które mogą wpływać na te zależności, takie jak wiek, płeć, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, zespół metaboliczny, przewlekła choroba nerek, palenie tytoniu, używanie alkoholu, aktywność fizyczna i dochody. Co się okazało?
Zaburzenia psychiczne a ryzyko sercowo-naczyniowe - niepokojące wyniki badania
Uczestnicy z jakimikolwiek zaburzeniami psychicznymi mieli o 58 proc. większe prawdopodobieństwo zawału mięśnia sercowego i o 42 proc. udaru w porównaniu z osobami bez takich zaburzeń. Ryzyko zawału było podwyższone dla wszystkich badanych zaburzeń psychicznych, w skali od 1,49 do 3,13 razy. Przy czym najwyższe odnotowano u osób z zespołem stresu pourazowego (3,13). W przypadku najpowszechniejszych zaburzeń ryzyko było wyższe o 1,73 razy w przypadku bezsenności, 1,72 w przypadku depresji i 1,53 w przypadku lęku.
Ponadto depresja i bezsenność wiązały się z większym ryzykiem zawału i udaru u kobiet niż u mężczyzn.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Marihuana zwiększa ryzyko schizofrenii, zwłaszcza u młodych mężczyzn [BADANIA]
Autor badania, dr Chan Soon Park z Narodowego Szpitala Uniwersyteckiego w Seulu, powiedział: - Wiadomo, że pacjenci z problemami zdrowia psychicznego mają krótszą oczekiwaną długość życia niż populacja ogólna, przy czym większość zgonów jest spowodowana chorobami fizycznymi. Nasze badanie pokazuje, że znaczna liczba młodych dorosłych ma co najmniej jeden problem ze zdrowiem psychicznym, który może predysponować ich do zawału serca i udaru mózgu. Przyszłe badania powinny zbadać korzyści sercowo-naczyniowe wynikające z radzenia sobie z problemami psychologicznymi i monitorowania zdrowia serca w tej wrażliwej grupie”.
Na podstawie badania:
Park CS, Choi EK, Han KD, et al. Increased cardiovascular events in young patients with mental disorders: a nationwide cohort study. Eur J Prev Cardiol. 2023. doi:10.1093/eurjpc/zwad102.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zbyt długie drzemki mogą grozić zaburzeniami w pracy serca [BADANIE]
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Oprac. Ewa Kurzyńska