Za nami VII edycja akcji społecznej „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”
Od 12 do 18 marca w całej Polsce można było bezpłatnie i bez skierowania wziąć udział w badaniach przesiewowych w kierunku jaskry – drugiej po zaćmie najczęstszej przyczyny ślepoty w krajach rozwiniętych. Badania realizowano w wybranych gabinetach i klinikach. Akcja realizowana była w 58 placówkach okulistycznych w 14 województwach.

Pełna lista 58 zaangażowanych placówek okulistycznych z 14 województw i blisko 40 miast dostępna jest na stronie www.tydzienjaskry.pl.
Tegorocznymi partnerami akcji społecznej są firmy: Adamed, Bausch & Lomb, Consultronix, OFTA, Santen, Thea oraz Viatris, a patronami medialnymi: Bezpiecznyzabieg.pl, Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, dlaSzpitali.pl, Fundacja Mir, „Gazeta Optyka”, ISB Zdrowie, Konsylium24.pl, „OKO”, „Magazyn Lekarza Okulisty”, Medexpress, MEDtube, Medycyna Praktyczna, Medyczna Grupa Zakupowa, Net4Doctor, „Ogólnopolski Przegląd Medyczny”, „Optyk Polski”, “Puls Medycyny”, Stowarzyszenie Dr. Max, „Świat Lekarza” oraz „Świat Medycyny i Farmacji”.
W Polsce problem jaskry może dotyczyć ok. 800 tys. do 1 mln pacjentów. Szacuje się, że nawet połowa chorujących nie została do tej pory zdiagnozowana (dane GUS mówią o ok. 420 tys. zdiagnozowanych przypadków jaskry w Polsce u osób powyżej 15. r.ż.). Osoby te nie wiedzą, że chorują i powoli ślepną… Powodem jest bezobjawowy przebieg choroby i niska świadomość społeczna. Polacy zbyt rzadko poddają się badaniom okulistycznym, a jaskra w 90 proc. przypadków przebiega bez widocznych dolegliwości. Co więcej, zachorować może każdy, bez względu na wiek. W pierwszym okresie jaskra nie daje objawów, niszczy jednak nerw wzrokowy. Gdy pacjent zauważa pogorszenie widzenia, uszkodzenie przekracza już 60 proc. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe.
W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa już po raz siódmy odbyła się akcja społeczna „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”. To inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, która trwa nieprzerwanie od 2017 r. W ramach poprzednich edycji akcji przebadano już 13 tys. osób, z czego aż 40 proc. skierowano do dalszej diagnostyki. W zeszłym roku udział w akcji wzięło 65 gabinetów okulistycznych w całej Polsce, co dało szansę niemal 3 tys. pacjentów na przebadanie się i wczesne wykrycie choroby. W ramach tegorocznej edycji akcji wykonywano m.in. badania budowy dna oka, grubości rogówki i ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wywiad lekarski. Akcja realizowana była w blisko 40 miastach w 14 województwach.
ZOBACZ TAKŻE: Jaskra: nawet pół miliona Polaków może nie wiedzieć, że choruje - rozmowa z prof. Robertem Rejdakiem
Źródło: Puls Medycyny