Z programu Domowej Opieki Medycznej skorzystało już milion osób
Lekarze udzielili już 130 tys. konsultacji pacjentom korzystającym z pulsoksymetrów. Wyniki na bieżąco przekazuje 126 tys. osób. Ok 6 tys. pacjentom konsultanci programu Domowej Opieki Medycznej (DOM) uratowali życie, wzywając karetkę - poinformował Adam Niedzielski.

Program Domowej Opieki Medycznej ma na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów z COVID-19, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Konsultanci i lekarze monitorują wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wzywają pogotowie. W sytuacjach niepokojących pacjent jest kierowany na zdalną konsultację.
W poniedziałek 24 stycznia minister zdrowia poinformował, że do 23.01. z Domowej Opieki Medycznej skorzystało już 1 mln osób.
– Lekarze udzielili już 130 tys. konsultacji pacjentom korzystającym z pulsoksymetrów. Wyniki na bieżąco przekazuje 126 tys. osób. Ok 6 tys. pacjentom konsultanci DOM uratowali życie, wzywając karetkę – napisał na Twitterze Adam Niedzielski.
Wczoraj przekroczyliśmy 1 mln osób, które skorzystały z Domowej Opieki Medycznej. Lekarze udzielili już 130 tys. konsultacji pacjentom korzystającym z pulsoksymetrów. Wyniki na bieżąco przekazuje 126 tys. osób. Ok 6 tys. pacjentom konsultanci DOM uratowali życie wzywając karetkę.
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) January 24, 2022
Do programu automatycznie są włączani pacjenci z COVID-19, którzy ukończyli 55 lat. Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pacjentowi jest dostarczany pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej.
Dlatego proponujemy, żeby produkt rozwinąć i rozpropagować. Czekamy jednak na ruch ze strony @NFZ_GOV_PL, który ma nasze propozycje ale dotąd nie ma reakcji.
— Tomasz Zieliński (@tomziel1) January 24, 2022
Technologia pozwala na sprawną pomoc większej ilości pacjentów przy ograniczonych zasobach ludzkich w ochronie zdrowia.
Pacjenci, którzy mają mniej niż 55 lat, mogą skorzystać z programu po wypełnieniu formularza Domowej Opieki Medycznej na stronie Ministerstwa Zdrowia lub po kwalifikacji przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Lekarz POZ ma zbadać pacjenta w wieku 60+ skierowanego do izolacji z powodu COVID-19 [ROZPORZĄDZENIE]
Program DOM: apel MZ o korzystanie z pulsoksymetru. “To może uratować życie”
Źródło: Puls Medycyny