XXVI Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej [PODSUMOWANIE]
XXVI Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej [PODSUMOWANIE]
Tegoroczny XXVI Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej (PTChO) odbył się niemal w całości online. Członkowie PTChO oraz wszyscy zainteresowani operacyjnym leczeniem chorych na nowotwory złośliwe mogli zapoznać się m.in. z wynikami leczenia i czynnikami rokowniczymi u dorosłych chorych na mięsaka Ewinga, wynikami leczenia chirurgicznego chorych na czerniaki w stopniu IIIC i IIID po wprowadzeniu nowych terapii systemowych w leczeniu choroby przerzutowej oraz danymi dotyczącymi funkcjonowania biopsychospołecznego pacjentek leczonych z powodu raka piersi.
„To był XXVI Zjazd Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, ale pierwszy, który miał zupełnie inny charakter, co w oczywisty sposób rzutuje na przebieg spotkania. Forma hybrydowych spotkań, z którą większość z nas musi obecnie się mierzyć, ogranicza możliwość dyskusji nad prezentowanymi referatami. Pomimo wyjątkowej formy zjazdu i trudnych warunków wynikających z trwającej pandemii COVID-19 w spotkaniu wzięło udział ponad 400 osób, zaprezentowane przez prelegentów wykłady były bardzo interesujące i na ile to możliwe, stały się powodem do dalszych dyskusji i wymiany doświadczeń klinicznych” — mówi prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej w kadencji 2018-2020, prof. nadzw. dr hab. n. med. Wojciech M. Wysocki, z 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie, warszawskiego Narodowego Instytutu Onkologii oraz Wydziału Lekarskiego Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego.

Najważniejsze doniesienia ze zjazdu PTChO
Według prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej sesje przedstawione na zjeździe, na które należy zwrócić szczególną uwagę, to te dotyczące bardzo ważnej dla chirurgów onkologicznych dziedziny, jaką jest onkogeriatria. „Nasze społeczeństwo, podobnie jak społeczeństwa innych krajów europejskich, starzeje się. Choroby nowotworowe najczęściej dotykają osób w podeszłym wieku, zatem starzenie się społeczeństwa skutkuje coraz większą liczbą zachorowań na nowotwory. Rosnąca liczba nowych zachorowań na nowotwory w populacji osób starszych jest z pewnością problemem w zakresie finansowania leczenia z budżetu państwa, ale także chirurgicznym. Około 70 proc. wszystkich chorych na nowotwory można wyleczyć za pomocą wyłącznie lub niemal wyłącznie chirurgii. Zatem rola chirurgów onkologicznych w leczeniu tych pacjentów jest bardzo ważna. Leczenie operacyjne osób starszych jest jednak trudniejsze, obarczone także większym ryzykiem powikłań oraz odsetkiem niepowodzeń i wymaga specjalnego traktowania i zindywidualizowanego podejścia” — mówi prof. Wysocki.
Jedna z sesji zjazdu PTChO została całkowicie poświęcona tematom związanym z onkogeriatrią. Podczas swoich wystąpień prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Myśliwiec, prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Kenig oraz dr Isaacco Montroni omówili tematy związane z laparoskopową chirurgią u pacjentów w wieku podeszłym, powikłaniami pooperacyjnymi w grupie starszych pacjentów operowanych z powodu nowotworów jamy brzusznej oraz funkcjonalnym powrotem do zdrowia i zgłaszanymi przez pacjenta skutkami operacji w grupie starszych pacjentów z chorobą nowotworową. „Podczas jednej z sesji poświęconej zagadnieniom związanym z onkogeriatrią wyjaśniono, jak skutecznie i bezpiecznie przygotować chorych w wieku podeszłym do operacyjnego leczenia z powodu nowotworów złośliwych. Onkogeriatria to ważny obszar, który w ostatnim czasie dyskutowany jest w różnych dyscyplinach onkologicznych. Dzieje się tak, gdyż dostrzeżono wagę tego problemu i pewną odmienność chorych w starszym wieku od pozostałej populacji chorych operowanych” — wyjaśnia ekspert.
Prof. Wysocki dodaje, że innymi interesującymi referatami były prace przygotowane przez doświadczonych chirurgów onkologicznych, które dotyczyły chirurgicznego doraźnego leczenia powikłań zaawansowanych nowotworów złośliwych, takich jak krwawiące przypadki raków żołądka i żółtaczka mechaniczna rozwijająca się wskutek ucisku przez przerzuty nowotworowe zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. „Są to zagadnienia, z którymi stykamy się w naszej codziennej pracy i mimo że występują one często, nie ma obecnie wystandaryzowanych sposobów postępowania w momencie ich pojawienia się. Nasze doświadczenia zatem są tu bardzo pomocne i cieszę się, że w czasie tego zjazdu także takie praktyczne zagadnienia zostały przedstawione przez doświadczonych specjalistów” — dodaje ekspert.
Tegoroczny zjazd PTChO dotyczył również zagadnień, które są solą chirurgii onkologicznej — nowoczesnych metod leczenia raka piersi, jelita grubego oraz sposobów leczenia nowotworów skóry, przede wszystkim czerniaka. Odrębną sesję poświęcono także rakowi tarczycy. Past prezes PTChO dodaje, że jest to nowotwór, który w ostatnim czasie występuje jeszcze częściej, a jego leczenie opiera się głównie na metodach operacyjnych. „Leczenie raka tarczycy jest stosunkowo rozdrobnione, zajmuje się tym wiele oddziałów chirurgicznych w kraju, a przez to wymaga ono pewnej standaryzacji i zachowania odpowiedniej jakości, a także konsultacji pod względem leczenia uzupełniającego” — wyjaśnia prof. Wysocki.
Sekcja Młodych Chirurgów Onkologicznych zaznaczyła swoją obecność na zjeździe
Podczas zjazdu została zaplanowana też „Sesja edukacyjna Sekcji Młodych Chirurgów Onkologicznych”, podczas której omówiono tematy związane z pracą chirurga onkologicznego, pisaniem prac naukowych i badawczych oraz ich publikacją, a także zasady prowadzenia własnej praktyki lekarskiej. „Bolączką specjalności zabiegowych w Polsce jest to, że stosunkowo niewielu absolwentów uczelni medycznych wybiera te specjalności, a jeszcze mniej wybiera chirurgię.
Brak młodych chirurgów jest coraz bardziej widocznym problemem w polskiej onkologii. Medycyna z założenia powinna być wielospecjalistyczna, onkologia w szczególności. W związku z tym relatywnie mała liczba chętnych do rozpoczęcia specjalizacji z chirurgii ogólnej jest niepokojąca. Choć problem ten nie dotyczy jeszcze tak wyraźnie chirurgii onkologicznej, to jestem przekonany, że w przyszłości brak zainteresowania chirurgią ogólną przełoży się także na brak zainteresowania nasza specjalnością. Towarzystwo, którym w ostatnich latach kierowałem, zauważyło ten problem, dlatego utworzyliśmy Sekcję Młodych Chirurgów Onkologicznych. Staramy się za jej pośrednictwem pokazać młodym medykom naszą specjalność jako ciekawą, perspektywiczną i dającą możliwość rozwoju pod względem zawodowym i naukowym. Każdy młody lekarz, który zdecyduje się wybrać chirurgię, w obrębie tej specjalności znajdzie z pewnością coś, co będzie dla niego odpowiednie. Pozwala ona dziś na przeprowadzanie bardzo rozległych resekcji, ale istnieją również obszary, w których zakres operacji jest znacznie mniejszy. Chirurgia onkologiczna obecnie bardzo blisko łączy się z chirurgią rekonstrukcyjną, zatem dla tych młodych ludzi, którzy mają zamiłowania klasyczne, estetyczne jest to także dobra specjalizacja. Jestem pewien, że każdy młody lekarz może w chirurgii onkologicznej znaleźć coś dla siebie, kolejne etapy kształcenia pozwalają na objęcie bardzo wąskich specjalizacji w danym obszarze i doskonalenie mistrzowskich umiejętności” — mówi prof. Wysocki.
Leczenie nowotworów coraz skuteczniejsze
Ekspert dodaje, że skuteczność leczenia chorób nowotworowych w Polsce z dekady na dekadę poprawia się, tak samo poprawia się skuteczność leczenia chirurgicznego. „Pokutujące jeszcze wśród społeczeństwa opinie, że onkologia to dziedzina, która zajmuje się przypadkami chorych, którym nie da się już pomóc, jest absolutnie bezpodstawna. Dziś onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, radioterapeuci i lekarze innych specjalności zajmujący się chorymi onkologicznie są w stanie wyleczyć zdecydowaną większość swoich pacjentów. Z roku na rok zarówno my, chirurdzy, jak i chemioterapeuci oraz radioterapeuci dysponujemy coraz lepszymi narzędziami, które we współpracy pozwalają nam osiągnąć naprawdę bardzo dobre wyniki leczenia”.
Najwyższe odznaczenie państwowe dla członka PTChO
Przy okazji podsumowania zjazdu PtChO prof. nadzw. dr n. med. Wojciech M. Wysocki przypomina, że w bardzo trudnym dla wszystkich 2020 roku PTChO mogło cieszyć się bardzo ważnym wyróżnieniem. Profesor Andrzej Kułakowski otrzymał Order Orła Białego. „Jest to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej. W liście gratulacyjnym Zarząd PTChO w kadencji 2018-2020 wyraził wielkie uznanie i szacunek dla Pana Profesora słowami, które tu zacytuję: »Jesteśmy dumni, że mamy zaszczyt być Pana współpracownikami, uczniami, następcami. Będziemy niestrudzenie starać się stąpać w kierunku wyznaczonym przez Pana Profesora, mając zawsze na uwadze pryncypia, które
Pan wskazywał jako najważniejsze — rzetelność naukową, troskę o pacjentów, wzajemną życzliwość i pielęgnowanie przyjaźni«. Myślę, że wszyscy winniśmy pamiętać o wspomnianych wyżej pryncypiach: rzetelności naukowej, trosce o pacjentów, wzajemnej życzliwość i pielęgnowaniu przyjaźni” — dodał prof. Wysocki.
Tegoroczny XXVI Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej (PTChO) odbył się niemal w całości online. Członkowie PTChO oraz wszyscy zainteresowani operacyjnym leczeniem chorych na nowotwory złośliwe mogli zapoznać się m.in. z wynikami leczenia i czynnikami rokowniczymi u dorosłych chorych na mięsaka Ewinga, wynikami leczenia chirurgicznego chorych na czerniaki w stopniu IIIC i IIID po wprowadzeniu nowych terapii systemowych w leczeniu choroby przerzutowej oraz danymi dotyczącymi funkcjonowania biopsychospołecznego pacjentek leczonych z powodu raka piersi.
„To był XXVI Zjazd Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, ale pierwszy, który miał zupełnie inny charakter, co w oczywisty sposób rzutuje na przebieg spotkania. Forma hybrydowych spotkań, z którą większość z nas musi obecnie się mierzyć, ogranicza możliwość dyskusji nad prezentowanymi referatami. Pomimo wyjątkowej formy zjazdu i trudnych warunków wynikających z trwającej pandemii COVID-19 w spotkaniu wzięło udział ponad 400 osób, zaprezentowane przez prelegentów wykłady były bardzo interesujące i na ile to możliwe, stały się powodem do dalszych dyskusji i wymiany doświadczeń klinicznych” — mówi prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej w kadencji 2018-2020, prof. nadzw. dr hab. n. med. Wojciech M. Wysocki, z 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie, warszawskiego Narodowego Instytutu Onkologii oraz Wydziału Lekarskiego Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego.
Dostęp do tego i wielu innych artykułów otrzymasz posiadając subskrypcję Pulsu Medycyny
- E-wydanie „Pulsu Medycyny” i „Pulsu Farmacji”
- Nieograniczony dostęp do kilku tysięcy archiwalnych artykułów
- Powiadomienia i newslettery o najważniejszych informacjach
- Papierowe wydanie „Pulsu Medycyny” (co dwa tygodnie) i dodatku „Pulsu Farmacji” (raz w miesiącu)
- E-wydanie „Pulsu Medycyny” i „Pulsu Farmacji”
- Nieograniczony dostęp do kilku tysięcy archiwalnych artykułów
- Powiadomienia i newslettery o najważniejszych informacjach