XXV Gliwickie Spotkania Naukowe ku pamięci prof. Mieczysława Chorążego, 19-20 listopada 2021
Jubileuszowa, 25. edycja międzynarodowej konferencji Gliwickie Spotkania Naukowe, która odbędzie się w dniach 19-20 listopada w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, będzie miała wyjątkowy charakter - jest okazją do upamiętnienia zmarłego w lutym br. prof. Mieczysława Chorążego, nestora badań nad biologią nowotworów.

To właśnie postaci prof. Chorążego, osoby niezwykle twórczej, barwnej, cieszącej się sympatią i uznaniem środowiska onkologicznego, wielce zasłużonej dla Instytutu Onkologii w Gliwicach, poświęcona zostanie specjalna sesja inaugurująca 25. edycję Gliwickich Spotkań Naukowych.
Prof. Mieczysław Chorąży (1925-2021) – żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, lekarz i znakomity naukowiec, autor ponad 140 publikacji, uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, w tym najwyższym – Orderem Orła Białego, od początku swojej kariery naukowej fascynował się poznawaniem molekularnych i genetycznych przyczyn powstawania i progresji nowotworów, stając się niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie i współtwórcą renomy Instytutu Onkologii w Gliwicach – jednej z najlepszych placówek onkologicznych w Polsce. Sylwetkę prof. Chorążego przedstawi prof. Piotr Widłak z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, natomiast rozpoczynający konferencję uroczysty wykład im. Profesora Chorążego, zatytułowany „Science and Society” („Nauka i społeczeństwo”), wygłosi prof. Kari Hemminki (DKFZ, Heidelberg), z którym prof. Chorąży współpracował przez wiele lat.
XXV Gliwickie Spotkania Naukowe - tematyka konferencji
Tematyka konferencji adresowanej do naukowców i lekarzy, jak co roku, koncentrować się będzie na wykorzystaniu najnowszych osiągnięć biologii molekularnej, bioinformatyki i biotechnologii w badaniach nad rakiem – począwszy od badań podstawowych, do zastosowań klinicznych w terapii nowotworów. Oprócz sesji inauguracyjnej planowane są cztery tematyczne sesje naukowe z udziałem uznanych wykładowców z czołowych ośrodków europejskich, a także z USA i Kanady.
Tradycyjnie odbędzie się także sesja plakatowa, w której Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem przyzna nagrodę autorowi najlepszej prezentacji. Stowarzyszenie ufundowało również stypendium im. prof. Mieczysława Chorążego dla wybitnego młodego naukowca. Nazwisko zwycięzcy konkursu zostanie ogłoszone podczas konferencji, a otrzymane roczne stypendium ma być zachętą do wytrwania w pracy naukowej.
Kolejną formą upamiętnienia prof. Chorążego będzie nadanie jego imienia Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów. Jest to jednostka badawcza Instytutu Onkologii powstała na bazie zakładu, którym Profesor kierował przez blisko 40 lat i w którym pracował przez 70 lat.
XXV Gliwickie Spotkania Naukowe odbędą się w dniach 19-20 listopada w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Przewodniczącą komitetu organizacyjnego jest prof. Joanna Rzeszowska z Politechniki Śląskiej. Uczelnia ta wraz z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytutem Badawczym Oddział w Gliwicach oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem organizuje to wydarzenie corocznie, począwszy od 1997 roku. W tym roku patronat nad konferencją objęli: Prezydent Miasta Gliwice, Wydział Nauk Medycznych PAN i Marszałek Województwa Śląskiego.
Z uwagi na ograniczenia sanitarno-epidemiologiczne konferencja zorganizowana zostanie w formie hybrydowej, z udziałem niewielkiej liczby zarejestrowanych uczestników w formule stacjonarnej oraz z dostępem on-line dla szerokiego grona uczestników.
Program wydarzenia i dodatkowe informacje dostępne są na stronie http://gsn.io.gliwice.pl.
Źródło: Puls Medycyny