XX Kongres Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, 28-30 września 2023 r.
Program jubileuszowego, XX Kongresu Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego (28-30 września 2023 r.) ma podkreślić, iż współczesna gastroenterologia oferuje lekarzom i pacjentom coraz więcej skutecznych i bezpiecznych terapii i nie należy sprowadzać tej dziedziny wyłącznie do leczenia zaparć i wrzodów.

114 lat temu, po raz pierwszy pojawiła się myśl, że polscy gastroenterolodzy powinni mieć własne towarzystwo. W tamtym czasie była to decyzja odważna, podobne organizacje mieli tylko Amerykanie i Japończycy. Dzięki staraniom wielu osób na czele z Mikołajem Rejchmanem, PTGe stało się pierwszym towarzystwem w Europie. Lata później, w statucie PTGe pojawił się zapis o organizacji kongresu.
– Od 20 lat organizujemy Kongres nie tylko z obowiązku, ale przede wszystkim z pasji do zawodu, bez niej trudno: jednoczyć, rozwijać, promować, zachęcać, wyróżniać, inicjować, współdziałać, kształcić i leczyć – podkreśla prof. Ewa Małecka Wojciesko, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.
Fundamentem Kongresu będzie przeglądowy i praktyczny program edukacyjny. Nie zabraknie w nim: najnowszych doniesień, znakomicie opisanych przypadków, głębokiego spojrzenia w tematy budzące wątpliwości. Eksperci opowiedzą m.in. o problemach hepatologii, kontrowersjach wokół chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, postępach w endoskopii czy zastosowaniu sztucznej inteligencji w diagnostyce. W ramach wydarzenia odbędzie się także sesja plakatowa i ustna.
Organizatorzy podkreślają, że w Łodzi znajdą również czas na dyskusję o społecznych i systemowych problemach i potrzebach gastroenterologii.
– Organizacja ambulatoryjnej opieki, zbyt mała liczba poradni specjalistycznych, realizacja programów przesiewowych, dostępność do leczenia innowacyjnego czy wzmożona biurokracja, to tylko niektóre w nich - podkreśla prof. Ewa Małecka-Wojciesko.
Komitet Organizacyjny nie ma wątpliwości, że w dialogu powinni wziąć udział nie tylko praktycy, ale także przedstawiciele uczelni oraz biznesu.
– W społecznym dostrzeżeniu potencjału naszej dziedziny przeszkadzają ułomności systemowe, ale nie wolno sprowadzać gastroenterologii wyłącznie do leczenia zaparć i wrzodów. Oferujemy dużo więcej, pamiętając równocześnie, że rolą lekarzy, naukowców i biznesu jest ciągły rozwój. Trendy, obserwacje, przełomy, chęć bycia „o krok przed”, to tylko puste słowa, jeżeli faktycznie w sposób skuteczny nie prowadzą do nowoczesnego wsparcia i leczenia pacjentów – przekonują organizatorzy wydarzenia.
W Komitecie Organizacyjnym Kongresu PTGe znalazło się wielu wybitnych przedstawicieli dziedziny z różnych ośrodków medycznych. To oni zdecydowali, że coroczne wyróżnienia dla ekspertów, którzy w sposób wybitny przyczyniają się do rozwoju dziedziny, trafią do: prof. Stanisława Głuszka oraz Michaela Vietha.
Organizatorem wykonawczym Kongresu jest firma Exactus. Szczegóły wydarzenia dostępne są na www.20kongresptge.pl
Źródło: Puls Medycyny